sobota, 11 marca 2023

TransExpo 2022 (3) – ARTHUR H2

 

Wracam do relacji z kieleckich targów TransExpo 2022. Ostatnio pisałem o tureckim Karsanie (tu link). Teraz, zgodnie z zapowiedzią pora na nową i niezbyt znaną markę ARTHUR. 

ARTHUR BUS GmbH to firma niemiecka z siedzibą w miejscowości Planegg. Jej prezesem zarządu i współzałożycielem jest Philipp Glonner. Drugi współzałożyciel to Gerhard Mey (jest on także współwłaścicielem znanej i dużej firmy Webasto działającej między innymi w branży klimatyzacji i systemów grzewczych).

Jak podano na stronie internetowej, „ARTHUR BUS oferuje najnowocześniejsze, zeroemisyjne autobusy dla zielonych rozwiązań zrównoważonego transportu przyszłości.”

Mowa o taborze elektrycznym i wodorowym, którego różne wersje w postaci grafik są prezentowane na wspomnianej stronie producenta. Brak tam jednak zdjęć i szczegółów technicznych – to dopiero plany na przyszłość. Teraźniejszość to pokazany w Kielcach autobus.

Wodorowy ARTHUR H2 w wersji 12 metrowej. To jego specyfikacja techniczna – wybrane elementy (za stroną internetową producenta):

Długość: 12015 mm.

Szerokość: 2527 mm.

Wysokość: 3300 mm.

Rozstaw osi: 5951 mm.

Zasięg: powyżej 500 km.

Ogniwo paliwowe: 60 – 125 kW.

Silnik elektryczny: 2x 125 kW.

Zbiorniki wodorowe: 350 bar / 37,5 kg.

Akumulatory trakcyjne: 15 – 45 kWh LTO.


Nazwa autobusu jest przedstawiana w różnych wersjach. Na stronie internetowej producenta pojazd ten funkcjonuje jako ARTHUR H2 BUS, ale linia produktowa to ARTHUR ZERO. Bazujący na danych rejestracyjnych portal Bezpieczny Autobus określa go jako ARTHUR 12 H2 ZERO. Największa polska fotogaleria transportowa (Phototrans.pl) pisze, że to Arthur H2 Zero 12. Na wystawionym w Kielcach pojeździe niestety nazwy modelu nie podano. Rozwiązanie tej zagadki na pewno znajdowało się na tabliczce znamionowej, ale do niej niestety nie dotarłem.

Polska siedziba firmy to Wrocław. Natomiast w Lublinie mieści się zakład produkcyjny ARTHUR-a. Co ciekawe, to dawna siedziba Ursusa, który przed laty przejął produkcję autobusów AMZ Kutno – rodzina City Smile. Przyglądając się stylistyce ARTHUR-a H2 rzeczywiście można dostrzec pewne podobieństwo do AMZ – w przedniej części pojazdu. W Internecie znalazłem teksty, które wymieniają znacznie więcej elementów wspólnych/podobnych. Warto jeszcze dodać, że w firmie ARTHUR funkcję CTO (Chief Technology Officer, czyli po polsku dyrektor ds. technologii) pełni Rafał Słomka. Pracował on wcześniej właśnie w Ursus Busie. Firma ta już jakiś czas temu ogłosiła upadłość.

Przyznam, że wizualnie ARTHUR H2 zrobił na mnie bardzo pozytywne wrażenie.


ARTHUR H2, TransExpo 2022

ARTHUR H2, TransExpo 2022

ARTHUR H2, TransExpo 2022

ARTHUR H2, TransExpo 2022
ARTHUR H2 prezentowany w trakcie kieleckich targów TransExpo 2022. 12.10.2022.

 
ARTHUR H2, TransExpo 2022

ARTHUR H2, TransExpo 2022
ARTHUR H2 - wnętrze wodorowego autobusu. 12.10.2022.


ARTHUR H2, TransExpo 2022 - konferencja prasowa
Pierwszego dnia targów TransExpo 2022, o godzinie 14:00 rozpoczęła się premiera autobusu ARTHUR H2. Pojazd wcześniej nie był niczym zasłonięty, a premiera była w rzeczywistości konferencją prasową, którą prowadził widoczny w środkowej części zdjęcia Philipp Glonner (w białych butach). Na prawo od niego stoi Rafał Słomka. Niestety nie pomyślano o nagłośnieniu, więc odbiór przekazywanych informacji był mocno ograniczony. 12.10.2022.


ARTHUR H2 po targach TransExpo 2022 rozpoczął pokazy promocyjne i jazdy testowe po Polsce. Był np. w Wiśle i Żywcu. Obecnie na dłuższy czas korzysta z niego MPK Kraków, testując wodorowca na linii 128. Do jej obsługi wykorzystywany jest także inny autobus napędzany wodorem - Solaris Urbino 12 hydrogen. Do tego tematu powrócę już niedługo.

Natomiast w czwartej części tej targowej relacji zajmę się autobusami marki Otokar.


Wpisy poświęcone imprezom targowym


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz