czwartek, 4 kwietnia 2019

Warszawski wagon K w Krakowie


W poniedziałek, 1 kwietnia 2019 w Krakowie miała miejsce wyjątkowa premiera. Po raz pierwszy publicznie zaprezentowano kolejny element wyjątkowej kolekcji zabytkowych tramwajów MPK.

Tym razem historyczny pojazd pochodzi z Warszawy. To wagon typu K. Rocznik 1941. Jeden z 60 wagonów, które jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej zamówiła Warszawa (40 egzemplarzy zakontraktowano w Katowicach i 20 w Gdańsku). Niemcy dla właśnie produkowanego taboru znaleźli inne miejsce docelowe. Trafił on do Berlina. Po wojnie większość z wagonów K została odzyskana i przewieziona do Warszawy, gdzie otrzymały ksywkę „berlińczyki”.

Jak podało na swojej stronie MPK Kraków, prezentowany egzemplarz (oznaczony numerem 437) przewoźnik kupił w 2017 roku i poddał renowacji. „Zwraca uwagę jego intensywny czerwony kolor, jaki w latach 30. stosowano w Warszawie i jaki w 1939 roku zaplanowano dla całej serii tych pojazdów” – napisano w relacji z premiery. Ta zaś odbyła się na terenie Muzeum Inżynierii Miejskiej. Wagon typu K pozował tam wraz z innymi historycznymi pojazdami tworzącymi tę niezwykłą, wyjątkową kolekcję: LH z Wrocławskim rodowodem, Ring z Gdańska (więcej o nim tutaj) i krakowski SN1.

Po prezentacji historyczne wagony wyjechały na krakowskie torowiska, po których kursowały pomiędzy 12:30 i 14:00. Przez ul. Starowiślną i Westerplatte, dalej wokół Plant i przez Starowiślną i Dajwór. Ten wyjątkowy przejazd udało mi się także udokumentować, a w zasadzie tylko jego część, czyli dwa tramwaje, w tym premierowy wagon K.


Wagon LH, MPK Kraków

Wagon LH, MPK Kraków

Wagon LH, MPK Kraków
Jeden z uczestników tego wyjątkowego pokazu. Pochodzący z Wrocławia wagon LH #1076, rocznik 1925. Wypełniony licznymi pasażerami tramwaj właśnie zakończył obsługę przystanku „Starowiślna” i zmierza w stronę „Poczty Głównej”.


Wagon LH, MPK Kraków

Wagon LH, MPK Kraków

Wagon LH, MPK Kraków

Wagon LH, MPK Kraków
Linke-Hoffman LH w trakcie przejazdu ulicą Starowiślną.


Wagon LH, MPK Kraków
Ex wrocławski tramwaj dojeżdża do przystanku „Poczta Główna” przy ul. Starowiślnej.


Wagon K, MPK Kraków
Oto on. Najbardziej warszawski krakowski tramwaj na ul. Starowiślnej. Obok „wiedeńczyk” E1+C3 na linii 24.


Wagon K, MPK Kraków
Wagon K odjeżdża z przystanku „Starowiślna”.


Wagon K, MPK Kraków

Wagon K, MPK Kraków
Ze względu na remont ul. Krakowskiej ruch tramwajów na ul. Starowiślnej znacznie wzrósł. Przed przystankiem „Poczta Główna” wagony często oczekują na odjazd poprzedzającego pojazdu. Dotyczyło to również premierowego wagonu K.


Wagon K, MPK Kraków
Wagon K na przystanku „Poczta Główna”. Za nim na możliwość wymiany pasażerów oczekuje EU8N linii 1.


Nagrałem wówczas także krótki film. Wagon K przejeżdża przez ul. Starowiślną, a następnie odjeżdża z przystanku „Poczta Główna” wjeżdżając w ul. Westerplatte.
Mam nadzieję, że już niedługo po raz kolejny można będzie podróżować wagonem typu K. Wszakże przed nami nowy sezon Krakowskiej Linii Muzealnej. Przypominam, że w ubiegłym roku premierowo w przejazdach uczestniczył między innymi wagon doczepny Konstal 102NaD #155 (więcej o nim tutaj).


Dodaj swój adres do bezpłatnego newslettera

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza