piątek, 5 października 2018

Bedford J z Pafos


Ponownie zapraszam do miasta Pafos na Cyprze. Ostatnio prezentowałem tamtejszą ciężarówkę Isuzu NQR (tu link). Teraz pora na autobus. Pojazd wyjątkowy, mocno historyczny, bo prawdopodobnie pamiętający czasy, gdy wyspa ta przestawała być kolonią brytyjską.

To Bedford J. Podwozia, na bazie których powstawały takie autobusy produkowano w latach 1958 – 1976. Na Cyprze jest ich jeszcze trochę. Niestety często w postaci porzuconych wraków. Na szczęście są także egzemplarze czynne, wykorzystywane np. do przewozu turystów lub jako obsługa wesel. 

Autobus Bedford J stał się także motoryzacyjnym symbolem wyspy. Jego zdjęcia lub różne wizualizacje znajdziemy na pamiątkach z Cypru (np. magnesy, kubki). Zdobią one także pocztówki. Jeden z egzemplarzy (rocznik 1968) został zachowany w Muzeum Motoryzacji z miejscowości Limassol. Nie miałem okazji zwiedzić jego ekspozycji, ale na dostępnych w Internecie zdjęciach wyraźnie widać logotyp z greckim alfabetem, czyli jest to lokalna, cypryjska zabudowa.  

Bohater tego wpisu, oznaczony rejestracją TES156 niestety nie jest już eksploatowany. Zastąpił go nowy Ford Transit. Stopniowo niszczejący oldtimer stoi na klepisku pomiędzy ulicami Thaleias i Kleious. Jego właścicielem jest firma Evis Jeep Safari, której podstawową działalnością (zgodnie z nazwą) jest przewóz osób Jeepami na safari. Teren ten nie jest zagrodzony, więc bez przeszkód można oglądać i fotografować Bedforda. 


Bedford J, Pafos, Cypr
Bedford J odstawiony na placu (klepisku) pomiędzy ulicami Thaleias i Kleious. Parkują tam także inne pojazdy, głównie terenowe osobówki, czyli podstawowy środek transportu firmy Evis Jeep Safari. 12.07.2018.


Bedford J, Pafos, Cypr

Bedford J, Pafos, Cypr

Bedford J, Pafos, Cypr

Bedford J, Pafos, Cypr

Bedford J, Pafos, Cypr

Bedford J, Pafos, Cypr
Piękny klasyk widziany z różnych stron.


Bedford J, Pafos, Cypr
Mocno zakurzone wnętrze Bedforda. Siedzenia oryginalne, ale ich układ już nie. Pod sufitem zawieszono wiatraki.


Bedford J, Pafos, Cypr
Detale kultowego cypryjskiego autobusu, czyli marka pojazdu i charakterystyczna niebieska tabliczka z napisem ΛΔΧ informującym, że pojazd wykorzystywany jest do przewozu osób. Tak znakowane są autobusy w Republice Cypryjskiej.


Bedford J, Pafos, Cypr
Bedford J na tle młodszego następcy - przy ul. Thaleias stoi Ford Transit.


Po Pafos na pewno kursuje jeden czynny Bedford J (być może jest ich więcej). Widziałem go przy dworcu autobusowym Karavella. Pojazd ten przedstawię w późniejszym czasie. Natomiast w następnym wpisie dotyczącym Cypru zajmę się tematem komunikacji miejskiej w Pafos. Tu link.

Warto jeszcze dodać, że identyczne zabudowy autobusowe powstawały na bazie podwozia Ford Thames Trader. 


Blog Transportowy na Google +

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz