niedziela, 30 września 2018

Pomarańczowa stonka


Na terenie Krakowa realizowanych jest obecnie kilka inwestycji kolejowych. Część z nich dość mocno wpływa na życie mieszkańców miasta, chociażby przez konieczne zamknięcia głównych ulic. Są jednak takie modernizacje, które wykonywane są praktycznie niezauważalnie. To np. prace na linii kolejowej nr 95 Kraków Mydlniki – Podłęże.

To właśnie na tej linii udało mi się sfotografować ciekawie pomalowaną „stonkę”, czyli lokomotywę serii SM42. Nietypową, bo pomarańczową. 

Maszyna ta wraz z pociągiem roboczym stała w sobotę, 1 września 2018 przy ul. Kocmyrzowskiej. To SM42-2613 z firmy Swietelsky Rail Polska z Krakowa. Spółka ta zajmuje się budową i modernizacją stacji oraz linii kolejowych – taką informację podała na swojej stronie internetowej. Znajdziemy tam także zapis, że działa wspólnie z partnerem strategicznym, europejskim koncernem budowlanym  Swietelsky Baugesellschaft m.b.H.


SM42-2613, Swietelsky Rail Polska
Tak SM42-2613 z firmy Swietelsky Rail Polska prezentowała się na linii nr 95, przed wiaduktem, jaki tworzy ul. Kocmyrzowska. Pierwszy z prawej strony tor już przeszedł modernizację i prowadzony jest po nim ruch pociągów. Obecnie prace trwają na torze zajmowanym przez skład roboczy. Szyny odchodzące łukiem w lewo prowadzą wzdłuż ul. Łowińskiego, do dawnego terminala kontenerowego, czyli do stacji towarowej Kraków Krzesławice. 


SM42-2613, Swietelsky Rail Polska

SM42-2613, Swietelsky Rail Polska
Kolejne ujęcia pomarańczowej „stonki” ze składem roboczym.


SM42-2613, Swietelsky Rail Polska
Zbliżenie na lokomotywę.


Jaka jest historia SM42-2613? Niestety roku produkcji tej maszyny nie udało mi się ustalić. Przeglądając Internet dość łatwo można odnaleźć jej dawnego właściciela. Nim trafiła do firmy Swietelsky Rail Polska, należała do Stomilu z Dębicy. Na terenie tamtejszego zakładu prezentują ją zdjęcia zamieszczone w jednej z galerii transportowych, wykonane w 2013 roku. 


Blog Transportowy na YouTube, kanał Lukaszwo - Transport Movies

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz