niedziela, 5 lutego 2023

Tramwaje przy Muzeum Narodowym we Wrocławiu

 

W Blogu Transportowym co jakiś czas piszę o ciekawych turystycznie miejscach, prezentując sfotografowane obok pojazdy. Przykładowo w jednym z wpisów pojawił się Amfiteatr 1000-lecia z Opola (tu link). Teraz zapraszam do Wrocławia.

Przy pl. Powstańców Warszawy mieści się budynek Muzeum Narodowego. Obiekt ciekawy ze względu na swoją zawartość oraz wygląd zewnętrzny. W okresie wiosenno-letnio-jesiennym za sprawą porastającej go roślinności zmienia barwę na zieloną. W ten sposób staje się ciekawym tłem do fotografowania np. przejeżdżających tamtędy tramwajów i autobusów.

W pobliżu budynku znajduje się przystanek tramwajowy o nazwie „Urząd Wojewódzki (Muzeum Narodowe)”. Obecnie korzystają z niego dwie linie: 2 (Krzyki – Biskupin) i 10 (Leśnica – Biskupin).



Protram 205WrAs, Modertrans Moderus Beta MF17AC, MPK Wrocław

Protram 205WrAs, Modertrans Moderus Beta MF17AC, MPK Wrocław
Plac Powstańców Warszawy. Na tle pokrytego roślinnością budynku Muzeum Narodowego we Wrocławiu przejeżdża wagon Modertrans Moderus Beta MF17AC o numerze 2705. To efekt znacznej modernizacji tramwaju Protram 205WrAs z 2008 roku (modernizacja w 2021 roku). Pojazd obsługuje mającą zmienioną trasę linię nr 2. Za chwilę wjedzie na most Pokoju na Odrze. 23.07.2022.


Protram 205WrAs, Modertrans Moderus Beta MF17AC, MPK Wrocław

Protram 205WrAs, Modertrans Moderus Beta MF17AC, MPK Wrocław
Przystanek tramwajowy zlokalizowany bezpośrednio przy wrocławskim Muzeum Narodowym nazywa się „Urząd Wojewódzki (Muzeum Narodowe)”. Właśnie wjeżdża na niego kolejny Modertrans Moderus Beta MF17AC, czyli dawny Protram 205WrAs. Wagon o numerze 2723. Rocznik 2011, jako Modertrans od 2021 roku. Tramwaj obsługuje mającą zmienioną trasę linię nr 10 do pętli Biskupin. 5.05.2022.


Muzeum Narodowe we Wrocławiu, ekspozycja czasowa Mistrzowie szkła, Eryka i Jan Drostowie

Muzeum Narodowe we Wrocławiu oprócz ekspozycji stałych organizuje także wystawy czasowe.  Tu przykład jednej z nich, prezentującej dorobek wyjątkowego małżeństwa zajmującego się wzornictwem szkła, Eryki i Jana Drostów. 23.07.2022.


Muzeum Narodowe we Wrocławiu, zabytkowy grzejnik
Na korytarzach muzeum można obejrzeć takie ciekawe historyczne grzejniki. 23.07.2022.


Co do zbiorów muzeum. Szczególnie polecam kolekcję tamtejszych obrazów. Znajdziemy wśród nich np. prace tak znanych autorów, jak Juliusz Kossak, Jan Matejko, Artur Grottger, Jacek Malczewski i Piotr Michałowski. 

Cytując stronę internetową muzeum: „Na wprost od wejścia do sali I znajduje się imponujących rozmiarów (169 × 271,5 cm) obraz Wjazd Jerzego Ossolińskiego do Rzymu w 1633 roku autorstwa pochodzącego z Wenecji Bernarda Bellotta zwanego Canaletto (1721–1780). Dzieło to powstało na zamówienie Józefa Ossolińskiego w 1779 r. i jest jednym z ostatnich dzieł wenecjanina, który działał w Warszawie na dworze króla Stanisława Augusta Poniatowskiego”.

Budynek muzeum powstawał w latach 1883 – 1886. Jego projektant to Karl Friedrich Endell (1843–1891). Pochodził on ze Szczecina, a pracował głównie w Berlinie. Pierwotnym przeznaczeniem tego obiektu była siedziba Zarządu Prowincji Śląskiej, wchodzącej wówczas w skład Cesarstwa Niemieckiego. Po drugiej wojnie światowej przystosowano go na potrzeby muzeum.


W pobliżu Muzeum Narodowego znajduje się także słynna Panorama Racławicka. Co ciekawe, w jej budynku zobaczymy również kultowe pojazdy. Napiszę o nich już wkrótce.



Blog Transportowy na Facebooku


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz