czwartek, 4 maja 2023

Solaris Urbino 12 electric na testach w Krakowie

 

Już kilka razy pisałem o autobusach, które testował krakowski oddział firmy Mobilis. Tu przykładowy link. Ponieważ udało mi się sfotografować kolejnego testera, wracam do tematu.

Tym razem bohaterem jest produkt z Bolechowa, czyli Solaris Urbino 12 electric. Rocznik 2023. Jego testy w Krakowie firma Mobilis rozpoczęła 9 marca 2023. W ich trakcie autobus kursował między innymi na linii 193 łączącej pętle Aleja Przyjaźni i Prądnik Czerwony przez ul. Obrońców Krzyża, Piasta Kołodzieja i Powstańców. To właśnie na tej trasie udokumentowałem go. Był to przedostatni dzień testowania przez Mobilisa.



Solaris Urbino 12 electric, Mobilis Kraków
Przystanek „Arka” przy ul. Obrońców Krzyża, na który właśnie wjeżdża testowany przez firmę Mobilis Solaris Urbino 12 electric. Autobus obsługuje linię 193 w kierunku pętli Prądnik Czerwony. 25.03.2023.


Solaris Urbino 12 electric, Mobilis Kraków

Solaris Urbino 12 electric, Mobilis Kraków
Ta sama lokalizacja, widok na część tylną testowanego autobusu. Na uwagę zasługuje wyświetlacz, który oprócz numeru linii podaje także nazwę przystanku docelowego. Będzie to element wymagany w taborze przewoźnika, który wygra przetarg na obsługę 27 linii w okresie od 1 sierpnia 2024 (czyli od zakończenia dotychczasowej umowy z Mobilisem) przez 10 kolejnych lat. W tle charakterystyczny kościół Arka Pana, a w dali Solaris Urbino 18 nr DR521 (z MPK Kraków) na linii 139. 25.03.2023.


Co ciekawe, zakończenie testów przez firmę Mobilis nie oznaczało, że autobus ten zniknął z sieci połączeń KMK. Trafił on do MPK Kraków, wyruszając na linie od 29 marca 2023. 

Rozpoczęcie testów przez MPK Kraków było dla Solarisa na tyle ważne, że poinformował o tym w informacji prasowej. Poniżej jej fragmenty.


Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie przetestuje bateryjne Urbino 12 electric w regularnym ruchu pasażerskim. We flocie MPK Kraków dostępnych jest już ponad 70 bateryjnych Solarisów o długościach 8,9, 12 i 18 metrów. Teraz przewoźnik ma możliwość wypróbowania najnowszej wersji modelu – testowy egzemplarz został wyprodukowany w styczniu tego roku. Możliwości operacyjne autobusu będą sprawdzane do 16 kwietnia.

„Mamy przyjemność dostarczać autobusy miejskie dla MPK Kraków właściwie od początków funkcjonowania firmy Solaris, już ponad 20 lat. Teraz przewoźnik może przetestować nowo wyprodukowany Urbino 12 electric, bogato wyposażony w funkcjonalności, które z jednej strony wspierają pracę kierowcy, a jednocześnie – wpływają na komfort jazdy pasażerów. Serdecznie zachęcam mieszkańców Krakowa do korzystania z naszego pojazdu, który będzie wykorzystywany na liniach 169, 124 i 424”, powiedział Krzysztof Musiał, Dyrektor Sprzedaży Regionu Południowo-Wschodniego.

Urbino 12 electric wyposażony jest w baterie Solaris High Energy, o łącznej pojemności ponad 500 kWh. Ładowanie pojazdu może odbywać się zarówno poprzez złącze plug-in, jak i z użyciem pantografu. W autobusie wykorzystano nowoczesne oświetlenie LED oraz wydajną klimatyzację. System akustyczny AVAS imituje dźwięk silnika spalinowego przy niskich prędkościach, informując o nadjeżdżającym pojeździe. Kierowca realizuje swoje zadania przewozowe w wygodnej kabinie typu zamkniętego, z wysokimi szybami. W autobusie zamontowany został również system MobilEye Shield+, który ostrzega prowadzącego, gdy w tzw. „martwych polach” widzenia pojawi się rowerzysta, pieszy lub motocyklista.



Solaris Urbino 12 electric

Solaris Urbino 12 electric
Solaris do informacji prasowej na temat krakowskich testów najnowszej wersji Urbino 12 electric dołączył dwa powyższe zdjęcia. Nie jest na nich widoczny egzemplarz, który trafił do Krakowa. To identyczny pojazd, który był prezentowany np. na targach TransExpo 2022 w Kielcach (nr rejestracyjny PZ 1M403, a krakowski tester to PZ 2U402). Fot. Solaris - mat. prasowe.


Dodam jeszcze, że w Mobilisie autobus ten otrzymał czasowy numer taborowy MT806, a w MPK Kraków nr DE698. Nim trafił do stolicy Małopolski, był testowany przez MZK Bielsko-Biała.



Wpisy z tagiem Solaris


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz