sobota, 11 września 2021

Witold Pilecki na EU44

 

PKP Intercity co jakiś czas na swoim taborze umieszcza okolicznościowe grafiki. Przyznam, że bardzo podoba mi się takie działanie. Dzięki temu poszczególne lokomotywy zyskują inny, ciekawy wygląd, a jednocześnie stają się nośnikiem informacji np. o ważnych wydarzeniach, czy osobach.  

Przykładem jest np. elektrowóz EU44-002. Rocznik 2008. W sierpniu 2021 maszyna ta otrzymała okolicznościową grafikę upamiętniającą 120-lecie urodzin Witolda Pileckiego. Jest to wspólna inicjatywa PKP Intercity i Instytutu Pileckiego.

Poniżej fragment informacji prasowej opublikowanej przez przewoźnika.


Nowy wygląd zyskała lokomotywa EU44 „Husarz”, która będzie prowadzić pociągi kursujące między Warszawą a Berlinem, gdzie znajdują się siedziby Instytutu Pileckiego. Okolicznościowa grafika, której treść opracował Instytut, przedstawia postać Rotmistrza Pileckiego w najważniejszych momentach jego życia: młodzieńcze lata w Wilnie, gdzie należał do drużyny harcerskiej, czasy przedwojenne z żoną i dziećmi w majątku Sukurcze, pobyt w obozie Auschwitz, a także proces sądowy w powojennej, komunistycznej Polsce. W centralnym miejscu znajduje się symboliczny wizerunek Rotmistrza piszącego słynny raport alarmujący świat o sytuacji w Auschwitz. Na lokomotywie, w językach polskim i angielskim, umieszczono hasło: Jego odwaga inspiruje - His courage is inspiring, co stanowi nawiązanie do rezolucji Parlamentu Europejskiego z 19 września 2019 r. w sprawie znaczenia pamięci historycznej dla przyszłości Europy, wzywającej do ustanowienia 25 maja, rocznicy śmierci Pileckiego, Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem.

Dokonania Witolda Pileckiego, jednego z najwybitniejszych żołnierzy polskiej konspiracji zbrojnej, a zarazem największych bohaterów z okresu II wojny światowej, stanowią powód do dumy dla wszystkich Polaków, jednocześnie są częścią ogólnoludzkiego dziedzictwa jako bezprecedensowy przykład odwagi i poświęcenia w imię najwyższych wartości. Jest dla nas powodem do nieskrywanej radości, że PKP SA mogą przyczyniać się do upowszechniania wiedzy na temat bohaterskiego Rotmistrza również poza granicami Polski. Piękna postawa Witolda Pileckiego, uczestnika walk na frontach I i II wojny światowej, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, honorowanego za pracę dla Polski licznymi odznaczeniami, dobrowolnego więźnia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz i twórcy konspiracji zbrojnej w tym obozie, uczestnika Powstania Warszawskiego, więźnia obozów jenieckich w Lamsdorf i Murnau, oficera AK oraz II Korpusu Polskiego we Włoszech, zabitego przez komunistycznych zbrodniarzy strzałem w tył głowy, powinna być bowiem znana także w innych krajach, w tym w Niemczech, dokąd będzie kursowała regularnie wspaniale udekorowana lokomotywa PKP Intercity SA. Jestem dumny z tego, że PKP SA biorą udział we wspólnej inicjatywie, dzięki której odwaga Rotmistrza będzie mogła inspirować również poza granicami Polski - powiedział Rafał Zgorzelski, Członek Zarządu PKP SA.

Innym działaniem Instytutu Pileckiego upamiętniającym 120. rocznicę urodzin Rotmistrza jest zainaugurowanie Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego i organizacja jej pierwszej edycji w roku 2021. Nagrodę otrzymają autorzy najlepszych książek naukowych i reporterskich, które ukazały się w minionym roku po polsku lub po angielsku i dotykają polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów. Ponadto zostanie przyznana nagroda specjalna za książkę, która ukazuje przebieg współczesnych konfliktów zbrojnych i miejsca szczególnego zagrożenia dla godności człowieka. Autorzy najlepszych książek w każdej z kategorii otrzymają nagrodę w wysokości 75 tys. zł oraz okolicznościową statuetkę, które zostaną wręczone na uroczystej gali w listopadzie 2021 roku.

Oklejenie lokomotywy z okazji 120. rocznicy urodzin rotmistrza Witolda Pileckiego to kolejne działanie narodowego przewoźnika związane z upamiętnianiem historycznych wydarzeń i postaci. Wiosną br. po torach kursowała oklejona lokomotywa, która przypominała o setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. W ubiegłym roku PKP Intercity zaangażowało się w upamiętnienie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej poprzez oklejenie specjalną grafiką dwóch lokomotyw EP09. W 2018 roku PKP Intercity aktywnie uczestniczyło w obchodach setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Na tory wyjechało wtedy 20 lokomotyw przewoźnika ozdobionych biało-czerwoną, okolicznościową grafiką. Na stołecznym Powiślu pojawił się jubileuszowy mural ukazujący sposoby świętowania przez Polaków niepodległości, który do listopada 2019 mogli podziwiać pasażerowie pociągów kursujących warszawską linią średnicową. Spółka upamiętniała również inne wydarzenia ważne dla polskiej niepodległości. Dwa lata temu jedna z lokomotyw typu EP09 zyskała okolicznościową okleinę upamiętniającą setną rocznicę wybuchu powstań śląskich. Natomiast w grudniu 2019 r. na dworcu kolejowym Poznań Główny spółka uroczyście zainaugurowała połączenie EIC Paderewski na cześć jednego z ojców niepodległej Polski - Ignacego Jana Paderewskiego.


Uroczysta prezentacja tak oklejonej maszyny EU44-002 odbyła się 2 sierpnia 2021 na dworcu Warszawa Wschodnia. Ponad miesiąc później lokomotywę tę oglądałem na stacji Kraków Główny. Powstały wówczas prezentowane w tym wpisie zdjęcia. Maszyna pomiędzy peronami luzem oczekiwała na dalszą pracę.



EU44-002, PKP Intercity

EU44-002, PKP IntercityEU44-002, PKP Intercity

EU44-002, PKP IntercityEU44-002, PKP Intercity
Lokomotywa EU44-002 z PKP Intercity w grafice poświęconej Witoldowi Pileckiemu. Stacja Kraków Główny, 3.09.2021.


Oprócz EU44-002 PKP Intercity eksploatuje obecnie kilka innych lokomotyw, które wyróżniają się charakterystyczną grafiką. Przykładowo EU44-007 promuje miasto Kraków.



Blog Transportowy na YouTube, kanał Lukaszwo - Transport Movies

1 komentarz:

  1. Just back out Wroclaw were I saw this locomotive.
    I made some pictures but they are not so great. Does anybody has more good pictures as I want to redesign my N gauge Taurus loc.
    Thanks Rick

    OdpowiedzUsuń