niedziela, 2 czerwca 2019

Elektryczny piętrus – Hyundai


W dniach 29 – 31 maja 2019 w Korei Południowej, w Seulu odbyły się targi o nazwie „Ziemia, Infrastruktura i Transport”. Ich współorganizatorzy to firma Hyundai i koreańskie Ministerstwo Infrastruktury i Transportu.

Pierwszego dnia tych targów miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Premiera elektrycznego autobusu piętrowego. To Hyundai Double-Decker Electric Bus. 

Jest on pierwszym tego rodzaju pojazdem Hyundai i jak podkreślono w materiałach prasowych, „kolejnym krokiem firmy, w zmniejszeniu zanieczyszczeń powietrza i korków”. Nowy piętrus nie ma jeszcze nazwy handlowej, więc funkcjonuje jako Hyundai Double-Decker Electric Bus.

Prace nad tym pojazdem rozpoczęły się w 2017 roku i trwały 18 miesięcy. To jednocześnie pierwszy koreański elektryczny autobus piętrowy. Był to na tyle istotny projekt, że zyskał wsparcie tamtejszego Ministerstwa Infrastruktury i Transportu.


Hyundai Double-Decker Electric Bus

Hyundai Double-Decker Electric Bus

Hyundai Double-Decker Electric Bus

Hyundai Double-Decker Electric Bus
Hyundai Double-Decker Electric Bus na wizualizacjach producenta.


Jak podaje producent, Hyundai Double-Decker Electric Bus jest przystosowany do przewozu 70 pasażerów. Jedenaście miejsc wyznaczono na dolnym pokładzie i 59 na górnym. Dodatkowo w dolnej, niskopodłogowej części można przewieźć dwa wózki inwalidzkie. Ich wjazd ułatwia elektrycznie wysuwana rampa.

Cytując materiał prasowy: „Hyundai wyposażył całkowicie nowy autobus elektryczny w chłodzoną wodą wysokowydajną polimerową baterię o pojemności 384 kWh, z maksymalnym zasięgiem do 300 km na jednym ładowaniu. Pełne naładowanie można zakończyć w ciągu 72 minut. Autobus ma 12 990 mm długości i 3 995 mm wysokości. Dla zapewnienia lepszego komfortu jazdy, na przedniej osi zastosowano układ niezależnego zawieszenia. Natomiast tylna oś napędowa została zintegrowana z silnikiem elektrycznym o mocy 240 kW, który pomaga w minimalizacji strat energii. Ponadto zastosowanie skrętnej tylnej osi poprawia zwrotność i ułatwia manewrowanie.”


Wpisy poświęcone ciężarówkom

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza