niedziela, 8 kwietnia 2018

Dziennik maszynisty


Od 2 marca 2018 w polskich kinach wyświetlany jest film pod szczególnie interesującym dla miłośników kolei tytułem „Dziennik maszynisty”. To komedia, a w zasadzie czarna komedia produkcji chorwacko-serbskiej.

Jej głównymi bohaterami są Ilija i jego przybrany syn Sima – maszyniści. Pierwszy z wieloletnim stażem, drugi dopiero zaczynający pracę na kolei. 

Prowadzenie pociągu wiąże się także z różnymi nieprzewidzianymi, tragicznymi zdarzeniami –  wypadki śmiertelne. To właśnie jest myśl przewodnia filmu. Każdy maszynista już kogoś przejechał, a młody Sima jeszcze nikogo. Bardzo utrudnia mu to pracę, będąc ciągłym źródłem stresu.

Nie będę zdradzał, jak kończy się ta historia. Warto zobaczyć. Niestety nie wszędzie będzie to możliwe, bo film ten jest wyświetlany tylko w kinach studyjnych.

Głównym bohaterom filmu stale towarzyszy elektrowóz Kolei Serbskich (Železnice Srbije, Железнице Србије) oznaczony jako 441-602. To lokomotywa oparta na licencji szwedzkiej firmy ASEA, wyprodukowana do kolei jugosłowiańskich JŽ. Łącznie w latach 1967 – 1987 do tego przewoźnika trafiły 283 elektrowozy serii 441 w różnych wariantach. Kilkadziesiąt pierwszych egzemplarzy wyprodukowała firma ASEA, pozostałe powstały w zakładach na terenie Jugosławii. Po rozpadzie tego kraju maszyny zostały rozdzielone do poszczególnych nowych zarządów kolei, w tym do Serbii.

Elektrowóz 441-602 jako „lokomotywowy główny bohater” pojawia się wiele razy. Czasami pokazany jest z daleka, z różnymi wagonami (towarowe, osobowe, jest także skład towarowo-osobowy), innym razem można zobaczyć zbliżenia na jego fragmenty. Często akcja filmu toczy się w kabinie. Tu jednak jest możliwość, że zdjęcia te były kręcone w innych maszynach serii 441. 

Jedna ze scen zdradza, jak nagrywano film. Kiedy bohater (bohaterowie) są w kabinie, a pociąg jedzie, elektrowóz jest popychany przez małą spalinówkę. Widać to, gdy skład na chwilę zatrzymuje się na szlaku, a Sima wysiada z lokomotywy.


441-602, Železnice Srbije, Железнице Србије

441-602, Železnice Srbije, Железнице Србије
Główny kolejowy bohater  „Dziennika maszynisty”, czyli elektrowóz 441-602 kolei Kolei Serbskich. Źródło: YouTube.


441-602, Železnice Srbije, Железнице Србије
Ilija (Lazar Ristovski) prowadzi elektrowóz 441-602. Źródło: YouTube.


441-602, Železnice Srbije, Железнице Србије
Zbliżenie na detale lokomotywy. Umieszczone po obu stronach oznaczenia oraz fragment logotypu Kolei Serbskich. Źródło: YouTube.


Dziennik maszynisty
Główni bohaterowie filmu mieszkają w dawnej wagonowni. Tu widoczna część budynku, w której Ilija choduje kwiaty. Źródło: YouTube.


Temat filmowo-kolejowy już wcześniej pojawił się w Blogu Transportowym. Był to materiał o wąskotorowym „rumunie”, który wystąpił w serialu „Czas Honoru”. Tu link.


Blog Transportowy na Twitterze

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz