niedziela, 4 marca 2018

MAN-em do CH Czyżyny


Kiedy w czerwcu 2017 zamieściłem materiał o testowanym w Krakowie autobusie MAN Lion’s City CNG (tu link), w jego końcowej części wspomniałem o dwóch pojazdach tej marki, które obsługują bezpłatne linie do Centrum Handlowego Czyżyny. Są one bohaterami niniejszego wpisu.

To MAN-y NL263 należące do firmy PKS Małopolanin z siedzibą w miejscowości Gawłówek, działającej od 2007 roku (takie szczegóły podaje serwis Money.pl). Przewoźnik ten obsługuje kilka linii lokalnych, np. Kraków Czyżyny – Koszyce.

Pierwszy z nich, obecnie o rejestracji KBC 26563, to rocznik 2000. Pierwotnie kursował po Monachium, w niebieskich barwach tamtejszej komunikacji miejskiej. Wówczas był własnością firmy Salvatore & Holzmüller GmbH & Co. 

Drugi, obecnie o rejestracji KBC 26697, to również rocznik 2000. Także sprowadzony do Polski z Niemiec, lecz z innej miejscowości – Hagen (w pobliżu Dortmundu). Był tam własnością przewoźnika o nazwie Hagener Straßenbahn AG.

MAN-y oklejono kolorową reklamą CH Czyżyny. Są już dość mocno zużyte i niestety zaniedbane, o czym świadczą np. liczne wgniecenia i otarcia karoserii. Brak klimatyzacji w połączeniu z większością nieotwieralnych okien to niestety wielki mankament będący zmorą pasażerów w upalne dni. 

Autobusy te obsługują dwie bezpłatne linie, które oznaczono jako C1 i C2. Z moich obserwacji wynika, że są one stale przypisane do danej trasy, choć zdarzają się od tego odstępstwa, co potwierdzają publikowane w Internecie zdjęcia tych pojazdów. Co jakiś czas któryś z MAN-ów ulega awarii i wówczas na bezpłatne linie wyjeżdża inny, już niemiejski tabor Małopolanina.

Trasa oznaczona jako C1 (nazywana Bieńczyce) jest okrężna (czyli zaczyna się i kończy pod CH Czyżyny) i ma długość 11,6 km. Przebiega przez ulice: Medweckiego, Dąbrowskiej, Broniewskiego, Obrońców Krzyża, Mościckiego, Wojciechowskiego, Struga, Orkana, Bulwarową, Klasztorną, Sieroszewskiego, Zachemskiego, al. Jana Pawła II, pl. Centralny, al. Andersa, Bieńczycką i Medweckiego. Kursuje przez wszystkie dni tygodnia, od godziny 7:20 (pierwszy odjazd od poniedziałku do soboty) do 20:37 (ostatni przyjazd każdego dnia). Łącznie na linii C1 wykonywanych jest 12 kursów (w niedziele tylko 11, bez pierwszego kursu z 7:20). Rozkładowy czas przejazdu to 37 minut.

Trasa oznaczona jako C2 (nazywana Mistrzejowice) również jest okrężna. Jej długość to 14,2 km. Przebiega przez ulice: Medweckiego, Dąbrowskiej, al. Andersa, Dobrego Pasterza, Bohomolca, Jancarza, Srebrnych Orłów, Piasta Kołodzieja (zawracanie na pętli Osiedle Piastów), Popielidów, Kruszwicka, Piasta Kołodzieja, Mikołajczyka, Dunikowskiego, al. Andersa, Dąbrowskiej i Medweckiego. Kursuje przez wszystkie dni tygodnia, od godziny 7:10 (pierwszy odjazd od poniedziałku do soboty) do 20:48 (ostatni przyjazd każdego dnia). Łącznie na linii C2 wykonywanych jest 11 kursów (w niedziele tylko 10, bez pierwszego kursu z 7:10). Rozkładowy czas przejazdu to 38 minut.

Przez kilka dni w roku, kiedy centrum handlowe jest zamknięte (święta, np. 11 listopada), a w związku z tym linie C1 i C2 nie funkcjonują, MAN-y są odstawione na terenie Dworca Czyżyny, z którego trasę rozpoczyna wiele linii firmy PKS Małopolanin. Można je sobie wtedy dokładnie obejrzeć. 

Z tym właśnie zamiarem trafiłem tam 6 stycznia 2018, czyli w ustawowy dzień świąteczny (Trzech Króli). Wykonałem wówczas poniższy reportaż.


MAN NL263, PKS Małopolanin

MAN NL263, PKS Małopolanin

MAN NL263, PKS Małopolanin

MAN NL263, PKS Małopolanin

MAN NL263, PKS Małopolanin
MAN-y NL263 z PKS Małopolanin odstawione w części postojowej czyżyńskiego dworca. 6.01.2018.


MAN NL263 z PKS Małopolanin i ProBus Rapido 180 z Eurotrans-Bis

MAN NL263 z PKS Małopolanin i ProBus Rapido 180 z Eurotrans-Bis

MAN NL263 z PKS Małopolanin i ProBus Rapido 180 z Eurotrans-Bis
W trakcie mojego pobytu na czyżyńskim dworcu, obok MAN-ów NL263 z PKS Małopolanin był zaparkowany dość ciekawy pojazd należący do przewoźnika o nazwie Eurotrans-Bis. To zabudowany na podwoziu Iveco produkt niemieckiej firmy ProBus Omnibusvertrieb GmbH, czyli ProBus Rapido 180. Rocznik 2007. Przypuszczalnie pojazd ten zastąpił któregoś z Mercedesów O303, o których pisałem tutaj.


MAN NL263, PKS Małopolanin
To już wcześniej wykonana fotografia. MAN o rejestracji KBC 26563 w trakcie obsługi linii C1, na której jak zaobserwowałem dominuje drugi z tych pojazdów. Autobus utrwalony na ul. Obrońców Krzyża, przystanek o nazwie „Osiedle Jagiellońskie”. Dość nietypowe ustawienie autobusów to efekt zablokowania zatoki przystankowej przez samochód osobowy. 17.02.2016.


Renault Tracer, PKS Małopolanin
Kiedy MAN NL263 ulega awarii, zastępuje go inny pojazd firmy Małopolanin. Najczęściej jest to Renault Tracer. W tym przypadku pojazd o rejestracji KBC 27310. Jako linia C1 jedzie on ul. Obrońców Krzyża, pokonując skrzyżowanie z ul. Kocmyrzowską. 22.06.2015.


Renault Tracer, PKS Małopolanin
Powyższy Renault Tracer w trakcie obsługi zwykłej linii PKS Małopolanin. Trasa przejęta po firmie CB: Kraków Czyżyny - Koszyce (tablica kierunkowa również od tamtego przewoźnika). Na ścianie przedniej widoczna nazwa wcześniejszego właściciela autobusu: Savac z Francji. Renault na tymczasowym przejeździe przez tory tramwajowe w al. Jana Pawła II, w związku z modernizacją ciągu Mogilska - pl. Centralny. 22.04.2015.


Renault Tracer, PKS Małopolanin
Inny Renault Tracer z PKS Małopolanin (KBC 43802) zastępczo na linii C1. Również udokumentowałem go na skrzyżowaniu ul. Obrońców Krzyża z Kocmyrzowską. Rocznik 1997, wcześniej eksploatowany we Francji, przez firmę Keolis Atlantique z siedzibą w miejscowości Nantes (pod numerem taborowym 97315 nadal widocznym na autobusie). 8.04.2016.


Dzienny postój MAN-ów NL263 na dworcu w Czyżynach od 2018 roku najprawdopodobniej będzie częstszym widokiem. To ze względu na wprowadzony niedzielny zakaz handlu.


Wpisy poświęcone autobusom

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz