czwartek, 22 lutego 2018

Renaulty - elektryczne i z nagrodą German Design Council


W lipcu 2012 zamieściłem wpis poświęcony testom ciężarówki Renault Midlum electric (tu link). Później publikowałem także inne materiały dotyczące pojazdów elektrycznych tej marki. Ponieważ pojawiła się nowa informacja prasowa tego francuskiego producenta, wracam do  „elektrociężarówek”.

W lutym 2018 firma Renault Trucks ogłosiła (bazując na ponad 10-letnim doświadczeniu w testach pojazdów w pełni elektrycznych, w warunkach rzeczywistych eksploatacji, w firmach partnerskich), że w 2019 roku te w 100% elektryczne, przeznaczone do pracy w obszarze miejskim i podmiejskim ciężarówki będą produkowane seryjnie, w fabryce Renault Trucks Blainville-sur-Orne (departament Calvados w Normandii).

Poniżej szczegóły podane przez producenta.


Elektromobilność jest dziś na pierwszym miejscu w strategii energetycznej Renault Trucks, jeśli chodzi o zrównoważony transport miejski. Pojazdy o zerowej emisji spalin pomogą zachować jakość powietrza, ograniczą efekty ocieplenia klimatu, zmniejszą poziom hałasu. W przyszłości pojazdy elektryczne będą jedynymi środkami transportu, które będą mogły poruszać się po centrach miast.

Od 2009 roku Renault Trucks inwestuje duże środki w badania i rozwój w zakresie elektromobilności, w tym przede wszystkim w testy z firmami partnerskimi należącymi do klientów. Testy prowadzone w realnych warunkach, na pojazdach testowych 100% elektrycznych w segmencie od 12 do 16 t (szybka dystrybucja), w firmach Guerlain, Stef w Carrefour, Nestléi w grupie Delanchy – pozwoliły zebrać kluczowe informacje na temat ich eksploatacji, zachowania baterii, infrastruktury ładowania i obsługi pojazdów elektrycznych.

Dodatkowo, od 2010 roku, Renault Trucks ma w ofercie pojazd elektryczny Maxity 4,5 t. „Wprowadzenie do sprzedaży pojazdu elektrycznego Maxity pozwoliło nam przygotować sieć dystrybucyjną do sprzedaży, obsługi i naprawy pojazdów elektrycznych” - tłumaczy François Savoye, dyrektor ds. strategii efektywności energetycznej Renault Trucks. „Dziś i w przeciwieństwie do 2010 roku, nasze pojazdy elektryczne mają perspektywę konkurencyjnej ekonomiczności”.

Niewątpliwym wsparciem w zrozumieniu zasad eksploatacji i rynku są również badania i działania przeprowadzane w ramach grupy Volvo, testowane technologie i silne synergie między jednostkami grupy, które tak jak na przykład autobusy, produkują pojazdy w pełni elektryczne. Osiągnięte dzięki temu ogromne oszczędności, pozwalają Renault Trucks wprowadzić do sprzedaży ekonomiczną gamę pojazdów elektrycznych już w 2019 roku.

Linia produkcyjna pojazdów 100% elektrycznych jest w trakcie przygotowań w fabryce Renault Trucks w Blainville-sur-Orne w Normandii.


Elektryczny Renault Trucks D, Guerlain

Elektryczny Renault Trucks D, Delanchy
Elektryczny Renault Trucks D testowany przez firmę Guerlain (na górze) i Grupę Delanchy (na dole).


Dodatkowe materiały o elektrycznych ciężarówkach Renault pod tym linkiem.


Pozostając przy temacie ciężarówek marki Renault jeszcze jeden materiał prasowy. Śmiało można powiedzieć, że z dumą rozpowszechniany, bo mowa w nim o nagrodzie dla Renault Trucks T. Szczegóły poniżej.


9 lutego 2018, w ramach targów International Ambiente, we Frankfurcie, Niemiecka Rada Wzornictwa (German Design Council) nagrodziła Renault Trucks w kategorii Transport za specjalną edycję T High Edition. Nagroda przyznana w uznaniu dla walorów estetycznych serii specjalnej, która podkreśla ekspresywny design Renault Trucks T, pojazdu flagowego producenta w transporcie dalekobieżnym.

Renault Trucks T to kultowy pojazd, którego design charakteryzują trzy elementy: kabina w formie trapezu, nachylenie przedniej szyby pod kątem 12° i trapezowa krata wlotu powietrza, budząca skojarzenia z symbolem Pi. Nietypowa stylistyka edycji specjalnej T High Edition została podkreślona czarnym malowaniem, aluminiowymi łączeniami, karbowanym wykończeniem i czerwonymi subtelnymi liniami, które podkreślają klamki, również czerwone.

Hervé Bertrand, dyrektor ds. design Renault Trucks zdradził: „Czuję ogromną dumę z otrzymania tej nagrody. Renault Trucks T to pojazd o nowoczesnej stylistyce, który oferuje maksymalny komfort. Nowoczesna stylistyka budziła na początku obawy, ale dziś została doceniona dzięki tej nagrodzie”.


Renault Trucks T High Edition
Renault Trucks T High Edition.


Renault Trucks T High Edition Renault Trucks T High Edition
Detale wyróżnionej ciężarówki.


Edycja specjalna Renault Trucks T High Edition zaprezentowana po raz pierwszy w Niemczech na Targach IAA w 2016 roku, została doceniona przez młodych kierowców w 2017 roku zajmując drugie miejsce w konkursie „Young Professionals Truck Award 2017”. Nagroda Niemieckiej Rady Wzornictwa docenia innowacyjność produktów i projektów w zakresie niemieckiego i międzynarodowego designu, uznając też ich producentów i designerów.  Zwycięzców wyłania 43-osobowe jury międzynarodowych ekspertów. Nagroda German Design Award jest przyznawana przez Niemiecką Radę Wzornictwa, fundację stworzoną w 1953 roku, z inicjatywy Bundestagu.


Blog Transportowy na Facebooku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz