poniedziałek, 26 marca 2012

MPK Brzesko nie kursuje w weekendy


Korzystając z pięknego weekendu zwiedzałem Małopolskę. Był to ściśle związane z podziwianiem różnych budowli, czy krajobrazów. Ostatnim punktem programu był browar w Brzesku. Obok głównej bramy stoi wiata przystankowa. Pod jej dachem siedział jakiś „tubylec”, więc pojawiła się szansa na sfotografowanie autobusu MPK Brzesko – ktoś czeka, więc coś pojedzie. Podreptałem sprawdzić rozkład jazdy, ale nim zdążyłem do niego dojść, miejscowy lokator ławeczki odezwał się mówiąc, że autobusy nie jeżdżą, bo od lutego komunikacja miejska w weekendy nie jeździ. Tylko w dni robocze.

„Tubylec” miał rację. Jak podaje Informator Brzeski, od połowy lutego podrożały bilety MPK, zlikwidowano bezpłatne przejazdy dla osób w wieku powyżej 70 lat i zawieszono weekendową komunikację autobusową. W sobotę można jeszcze skorzystać z usług prywatnych przewoźników  dublujących linie MPK, a w niedzielę nie ma żadnej alternatywy. Jak podaje wspomniany informator, ta ostatnia zmiana dotknie niewielką ilość osób – około 150. Według władz Brzeska właśnie tylu pasażerów w niedziele woziło MPK. Włodarze miasta w związku z tą decyzją zaapelowali do mieszkańców, aby pomagali sobie nawzajem podwożąc się samochodami osobowymi. W tym materiale pojawiły się także informacje o tym, że MPK obecnie obsługuje sześć linii, ma 14 autobusów i zatrudnia 27 pracowników. Wspomniane linie to: 3 (Brzesko – Poręba), 5 (Brzesko – Wokowice), 7 (Brzesko – Bucze), 8 (Brzesko – Sterkowiec), 9 (Brzesko – Okocim) i 10 (Brzesko – Jadowniki).

Tak więc miasto niby ma komunikację miejską, ale przez dwa dni w tygodniu przestaje ona istnieć. Biorąc jednak pod uwagę inne doniesienia - o złej sytuacji finansowej przewoźnika i o prywatnej konkurencji  – dobrze, że przedsiębiorstwo jeszcze jakoś się trzyma. Warto także dodać, że Brzesko to małe miasto, które ma tylko ponad 16 tys. mieszkańców, a w Polsce nie brakuje większych miejscowości, które nie mają komunikacji miejskiej. Np. Krapkowice na Opolszczyźnie, gdzie mieszka prawie 18 tys. mieszkańców. Za oficjalną datę uruchomienia komunikacji miejskiej w Brzesku uznaje się 1 sierpnia 1964. Wówczas MPK Tarnów otworzyło oddział zamiejscowy w Brzesku.

Poniżej małe wspomnienie czasów, gdy MPK Brzesko jeździło codziennie. Zdjęcie sprzed kilku lat, czyli początek 2007 roku. Dzień roboczy, linia nr 8 w kierunku brzeskiego szpitala. Centrum – ulica Uczestników Ruchu Oporu, a na niej Autosan H9-35 nr 02. Niestety słońce nie chciało współpracować. Autobus już nie istnieje.


Autosan H9-35 z MPK Brzesko


Blog Transportowy na Facebooku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz