Wracam do obchodów 140-lecia kolei w Skawinie. Pisałem już o atrakcjach kolejowych (tu link). Teraz pora na autobusy, bo i ten środek transportu był bohaterem tej ciekawej imprezy.
Przy budynku dworca swoje trzy pojazdy zaprezentowało MPK Kraków. Dwa zabytkowe i jeden współczesny. Tworzyły one kolumnę, którą rozpoczynał elektryczny Irizar ie bus 12 nr DE637. Jeden z czterech takich autobusów eksploatowanych przez przewoźnika. Rocznik 2023.
Jako drugi stał Ikarus 620 nr 118. Dodatkowe informacje o tym pojeździe wraz z prezentacją dynamiczną pod tym linkiem.
Na końcu ustawiono autobus San H01B o numerze 86. Rocznik 1959.
Ta mała, ale ciekawa ekspozycja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Ciężko było więc sfotografować autobusy bez sporej ilości osób w kadrze.
Krótki film „shorts” prezentujący krakowskie oldtimery w Skawinie.
Dodatkowe autobusowe atrakcje zapewniała zlokalizowana w rejonie budynku dworca pętla o nazwie Skawina SCK. Korzystają z niej linie aglomeracyjne obsługiwane przez MPK Kraków: 233 (Skawina SCK - Czerwone Maki P+R), 273 (Skawina SCK - Polanka Hallera Centrum) i 295 (Skawina SCK - Grabie Pętla). Kursy zaczynają i kończą tam także linie dowozowe Kolei Małopolskich: A43 do Kalwarii Zebrzydowskiej i A53 do Zawoi.
Przyznam, że dla mnie największą niespodzianką było funkcjonowanie tam linii gminnych Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie, o których istnieniu nie wiedziałem. W trakcie naszego pobytu na kurs linii S3 w relacji do końcówki Skawina Korabniki oczekiwał biały MAN TGE z zabudową firmy Mercus (Mercus City) przewoźnika MAT-POL Mateusz Surówka (czyli MAT-BUS).
Skawina posiada łącznie pięć linii gminnych, oznaczonych od S1 do S5. Dodatkowe informacje o ich trasach i rozkładzie jazdy pod tym linkiem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz