sobota, 20 stycznia 2018

Czerwona Nysa


Bohaterką tego wpisu jest czerwona Nysa 522, na którą natrafiłem w Krakowie, przy ul. Lipowej. Dokładnie obok przystanku kolejowego Kraków Zabłocie. 

Wyglądający na wycofany z eksploatacji pojazd stał obok jednego z tamtejszych bloków mieszkalnych. Za szybą tego kultowego już „dostawczaka” umieszczono starą, czarną tablicę rejestracyjną: WFZ 0917. Strona internetowa Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego potwierdza, że to oryginalne numery tej Nysy. Co ciekawe, ma ona nadal opłacane, ważne ubezpieczenie. Początkowe litery rejestracji („WF”) wskazują na dawne województwo warszawskie.

Do czego opisywana Nysa 522 jest wykorzystywana? Trudno określić. Najprawdopodobniej nie spełnia już pierwotnej funkcji samochodu dostawczego. Na jej bokach znajdują się zniszczone napisy: „Przestrzeń dla ludzi. Puszki dla sardynek” wraz z grafiką. Pojazd ten był więc (a może nadal jest) elementem jakiejś kampanii. Może marketingowej (np. dewelopera promującego swoje osiedla mieszkaniowe) lub społecznej (np. zachęcającej do rezygnacji z podróżowania samochodem osobowym, czyli potocznie „puszką”). 


Nysa 522
Bok Nysy od strony kierowcy zasłaniał płot. 17.01.2018.


Nysa 522

Nysa 522

Nysa 522
Od drugiej strony Nysę zasłaniał gruz. 17.01.2018.


Nysa 522
Widok na grafikę umieszczoną na Nysie. 


Nysa 522
Zbliżenie na detal - logotyp z typem pojazdu.


Co ciekawe, po drugiej stronie torów stał inny „historyczny dostawczak” – Żuk. Jego również udokumentowałem.


Zestawienie imprez transportowych

2 komentarze:

  1. Widzę, że też zrezygnowałeś z Bloxa, ja to zrobiłem jakieś dwa tygodnie temu i nie żałuje. Prowadziłem tam blog: O motocyklach i nie tylko. Pozdrawiam i powodzenia na nowym serwerze.

    OdpowiedzUsuń