piątek, 4 marca 2011

Projekt Renoter


Rosnące ceny paliwa to problem męczący właścicieli pojazdów. Sprawa ta nie jest obojętna również producentom taboru, którzy dokładają wszelakich starań, aby to właśnie ich produkt był najbardziej ekonomiczny w eksploatacji. Tak działa także Renault Trucks, wprowadzając lub testując różne ekologiczne rozwiązania, jak np. obniżanie zużycia paliwa poprzez odzyskiwanie ciepła z gazów wydechowych. Brzmi to ciekawie. Zatem zapraszam do lektury poniższej informacji prasowej.

Renault Trucks jest głęboko zaangażowane w badania, które mają na celu sprawdzenie wszelkich możliwości uzyskania dalszego obniżenia zapotrzebowania na olej napędowy. Jednym z takich przedsięwzięć jest sprawdzenie, jak zjawisko termoelektryczności można wykorzystać do obniżenia zużycia paliwa. RENOTER pochodzi od francuskiego określenia „odzysku ciepła z silnika i przekształcania go w energię na drodze zjawiska termoelektryczności” – wyjaśnia Luc Aixala, inżynier i manager projektu w Renault Trucks. „To działa na bardzo prostej zasadzie: energia cieplna zgromadzona w spalinach zostaje odzyskana i zamieniona w elektryczną. To oznacza, że alternator nie musi pracować tak ciężko, więc spada zapotrzebowanie na paliwo”. Zmiana postaci energii z cieplnej w elektryczną jest osiągnięta natychmiast dzięki wymiennikowi zamontowanemu w układzie wydechowym, wyposażonym w terminale wykonane z materiału termoelektrycznego. Problem polega na znalezieniu najbardziej wydajnych i niedrogich komponentów wymiennika ciepła – to jest przecież projekt badawczy ukierunkowany na opracowanie rozwiązania możliwego do zastosowania na skalę przemysłową, spełniającego warunki cenowe i będącego dostępnym. „Chcemy stworzyć system, który jest wydajny i pewny,” – podkreśla Luc Aixala – „wykorzystujący materiały termoelektryczne, które są bez problemu dostępne oraz możliwie tanie, takie jak silikon, magnez czy mangan.”


RENOTER

RENOTER


Program badawczy RENOTER rozpoczął się w 2008 roku, a jego zakończenie jest planowane na październik 2011. Jak dotąd dowiedziono, że oszczędności mogą wynosić około 1 kW, co oznacza o 1%  niższe zużycie paliwa w normalnych warunkach eksploatacji. Jednak dopiero końcowe rezultaty w połączeniu z wynikami pozostałych badań ukierunkowanych na odzysk energii zadecydują, czy ten system zostanie wdrożony do pojazdów produkowanych masowo.

Projekt RENOTER został oficjalnie poparty przez LUTB (Lyon Urban Truck and Bus: Miejskie Ciężarówki i Autobusy Lyonu) oraz zrzeszający konkurencyjnych producentów pojazdów i podzespołów francuski Związek Mov’eo. W ciągu trzech lat nakłady budżetowe sięgnęły 4,5 miliona Euro, z czego połowa została sfinansowana ze środków publicznych. W badania włączyły się trzy laboratoria uniwersyteckie (Caen, Montpellier and Nancy) jak również Renault Trucks, Renault, Valeo, Sherpa Engineering i Nexter Systems.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza