W Blogu Transportowym co jakiś czas opisuję imprezy transportowe odbywające się w Czechach (tu przykładowy link). Jednym z najbardziej znanych i przyciągających tłumy zwiedzających wydarzeń dotyczących prezentacji różnych pojazdów są organizowane od wielu lat Dni NATO. W tym roku była to już ich 22 edycja, połączona z odbywającymi się po raz 13. Dniami Czeskich Sił Powietrznych (22. Dny NATO v Ostravě & 13. Dny Vzdušných sil AČR). Wydarzenie to ma miejsce na lotnisku w miejscowości Mošnov w rejonie Ostrawy (Ostrava Airport).
W tym roku impreza ta odbyła się 17 i 18 września i tradycyjnie przyciągnęła ogromne ilości osób. Organizatorzy podali, że łącznie odwiedziło ją 110 tysięcy zwiedzających, z czego 85 tysięcy pierwszego dnia. Wówczas trafiłem tam także i ja.
Dni NATO to bez wątpienia impreza wojskowa, ale dająca także możliwość zapoznania się z cywilnymi środkami transportu, np. z taborem straży pożarnej. Były również cywilne samoloty. One wprawdzie nie stanowiły ekspozycji, ale stały w miejscu dostępnym dla zwiedzających. Ogrodzone, ale doskonale widoczne.
Wstęp na teren imprezy był możliwy od godziny 8:30, a parkingi otwierano już o 6:30. Na tę godzinę próbowało dojechać bardzo dużo osób, więc tworzyły się ogromne korki. Pierwotnie mieliśmy jechać pociągiem, ale podana przez organizatorów odległość 3 km do przejścia ze stacji na teren imprezy oraz niezbyt dobry rozkład jazdy spowodowały zmianę zdania. Tym bardziej, że zwiedzenie rozległego terenu, na którym odbywają się Dni NATO wymaga dość długiego chodzenia.
Parking dla samochodów znajdował się na obszarze lotniska, na terenie zielonym. Tuż obok będących bohaterami tego materiału samolotów cywilnych. Przyleciały one do mającej tam siedzibę firmy JOB AIR Technic, która podaje na swojej stronie internetowej, że prowadzone przez nią centrum serwisowe uważane jest za jedno z największych w Europie Środkowej.
Lista usług oferowanych przez JOB AIR Technic jest dość spora. Znajdziemy na niej np. poważne naprawy lub modyfikacje, ważenie samolotów, dostosowanie systemów nawigacyjnych i remont akumulatorów lotniczych. Firma specjalizuje się w obsłudze technicznej następujących maszyn: Boeing 737-300 / 400 / 500 (CFM56); Boeing 737-600 / 700 / 800 / 900 (CFM56); Boeing 737 MAX (CFM LEAP-1B); Airbus A320 CEO (CFM56, IAE V2500); Airbus A330 (GE CF6, PW 4000, RR Trent 700) i Airbus A320neo (CFM LEAP-1A, PW 1100G).
Samoloty cywilne zlokalizowane przy hangarze JOB AIR Technic były ustawione dość ciasno, dlatego nie wszystkie udało mi się sfotografować i zidentyfikować.
Najlepiej widoczny (pomijając ogrodzenie) był pomalowany na biało Airbus A321-200 o rejestracji N226WG należący do Wings Capital Partners z USA. Jest to prywatna platforma leasingu samolotów, które są wynajmowane liniom lotniczym na całym świecie. Jak podano na stronie internetowej platformy, Wings jest własnością aktywnych inwestorów, Sightway Capital, firmy Two Sigma, Corrum Capital i zespołu Wings Management Team.
Omawiana maszyna została zbudowana we wrześniu 2017 i pod oznaczeniem XA-ZEN latała dla meksykańskich linii Interjet. To dość ciekawy przewoźnik ze względu na eksploatowany tabor, którego podstawą były rosyjskie samoloty Suchoj Superjet 100-95. Jak podaje portal Planespotters.net, miał ich aż 22 egzemplarze. Piszę w czasie przeszłym, bo w roku 2021 ogłoszono upadłość linii Interjet. Przyczyną była między innymi pandemia COVID-19.
W marcu 2020 samolot ten został wycofany z eksploatacji i oczekiwał na nowego wynajmującego w USA, a następnie w Europie. W Internecie można natrafić na informacje, że po remoncie z Ostrawy odleci do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, gdzie będzie eksploatowany przez Air Arabia.
Biały Airbus A321-200 o rejestracji N226WG z platformy leasingowej Wings Capital Partners. W tle pozostałe samoloty ciasno ustawione przy hali JOB AIR Technic. Najbliżej biało-niebieski Boeing 737-45D(SF) z CargoLogic Germany. 17.09.2022.
Trochę inne spojrzenie na Airbusa A321-200 nr N226WG i inne samoloty - zza parkingu dla osobówek zlokalizowanego na pasie zieleni. 17.09.2022.
Obok Arbusa z Wings Capital Partners ustawiono maszynę w konfiguracji cargo, czyli Boeinga 737-45D(SF) o rejestracji D-ACLX w barwach CargoLogic Germany. To firma będąca częścią rosyjskiej Grupy Volga-Dnepr. Obecnie nie prowadzi ona działalności transportowej, co wynika bezpośrednio z sankcji wojennych nałożonych po agresji Rosji na Ukrainę. Jak podaje portal Planespotters.net, flotę CargoLogic Germany tworzą tylko trzy samoloty, same Boeingi 737. Oprócz ostrawskiego lotniska, stoją one odstawione w Helsinkach (Finlandia) i na Węgrzech, w Budapeszcie.
Omawiany samolot o rejestracji D-ACLX to rocznik 1997. Aż do roku 2017 latający pod polską rejestracją SP-LLF jako Boeing 737-45D w barwach LOT-u. Przyznam, że miałem okazję podróżować na jego pokładzie w 2011 roku. Obsługiwał wówczas rejs czarterowy LO 6221 Katowice – Thessaloniki (Saloniki).
Tu link do wpisu na ten temat.
Przed Boeingiem cargo D-ACLX, obok białego Airbusa N226WG ustawiono maszynę w malowaniu linii Ryanair. Samolot był bardzo zasłonięty, więc na wykonanych wówczas zdjęciach udokumentowałem jedynie jego fragmenty. To Boeing 737-8AS(WL) o rejestracji EI-EVW. Rocznik 2012. Do Ryanaira raczej już nie wróci. Leasing maszyny został zakończony.
Towarowy Boeing 737-45D(SF) o rejestracji D-ACLX z CargoLogic Germany. Przed nim widoczny fragment dawnej maszyny linii Ryanair. 17.09.2022.
Kolejny z ustawionych w Mošnovie samolotów to biały Boeing 737-5L9 o rejestracji T7-CTA. Rocznik 1998. Obecnie własność prywatna - Enrique Piñeyro, były pilot linii lotniczych, a teraz aktor i producent filmowy.
Maszyna ta swoje pierwsze rejsy realizowała dla nieistniejących już duńskich linii Maersk Air. Miała też epizody w Polskich Liniach Lotniczych LOT (jako SP-LKK) i niemieckich Air Berlin. Od 2007 do 2019 roku eksploatowały ją indonezyjskie linie Travira Air (jako PK-TVZ).
Boeing 737-5L9 o rejestracji T7-CTA należący do Enrique Piñeyro. Po lewej stronie widać ogon samolotu w barwach Ukraine International Airlines, a po prawej fragmenty maszyny ex Ellinair - piszę o nich poniżej.
Pośród innych maszyn widoczne były fragmenty samolotu rosyjskich linii lotniczych Pobeda. To dopiero trzyletni Boeing 737-8MC(WL) o rejestracji VP-BQY. Maszyna na lotnisku w Mošnovie jest odstawiona od lutego 2022. Trafiła tam na kilka dni przed atakiem Rosji na Ukrainę.
Ustawiony tyłem do ewentualnych fotografujących stał Airbus A320-214 o dość nietypowej rejestracji 2-WZIE. Własność firmy leasingowej SMBC Aviation Capital, do której maszyna wróciła po zakończeniu wynajmu. To rocznik 2008. Od nowości eksploatowany przez Air Arabia (jako A6-ABO), a od 2014 roku do 2020 latający dla egipskich linii Air Cairo (jako SU-BSM). W grudniu 2020 maszyna trafiła na ostrawskie lotnisko.
Z tyłu stał też Boeing 737-8AS(WL) w barwach Ukraine International Airlines. To dawny UR-PSU. Rocznik 2009. Do roku 2016 eksploatowany przez linie Ryanair (jako EI-EFS), a potem trafił na Ukrainę. Obecnie pod rejestracją OE-IMA samolot wrócił do właściciela (SMBC Aviation Capital) i oczekuje na ewentualny nowy wynajem.
Airbus A320-214 o rejestracji 2-WZIE z SMBC Aviation Capital. Za nim widoczne fragmenty Boeinga 737-8MC(WL) w biało-niebieskim malowaniu rosyjskich linii Pobeda.
Najbliżej hali stał ustawiony Airbus A319-133 w biało-niebieskich barwach greckich linii Ellinair. Przewoźnik ten działał w latach 2014 – 2021 obsługując również loty do Polski. To rocznik 2008, który swoje pierwsze loty wykonywał dla meksykańskich linii Volaris (jako XA-VOO). Potem stał się greckim SX-EMB, a od 2021 roku ma obecną rejestrację EI-FGE i jako własność FPG Group oczekuje na kolejnego najemcę.
Airbus A319-133 o rejestracji EI-FGE należący do FPG Group, w biało-niebieskim malowaniu nieistniejących linii Ellinair. Po lewej ogon T7-CTA.
W pewnym oddaleniu od tymczasowego wygrodzenia, przy hali JOB AIR Technic ustawił się samolot, który przyleciał na Dni NATO. Gulfstream Aerospace G-V greckiej armii. Dokładnie maszyna o oznaczeniu 678.
Gulfstream Aerospace G-V nr 678 z greckiej armii przyleciał specjalnie na Dni NATO. W tle Boeing 737 w barwach Ukraine International Airlines, a dalej maszyna z logo irlandzkich linii Aer Lingus.
Po drugiej stronie lotniska także ustawiono kilka cywilnych maszyn. Przedstawię je w drugiej części relacji z Dni NATO 2022 w Ostrawie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz