Tradycyjnie, w okresie od czerwca do września, po stolicy Małopolski kursują zabytkowe pojazdy. Tramwajowe i autobusowe oldtimery można zobaczyć i oczywiście podróżować na ich pokładzie w ramach Krakowskiej Linii Muzealnej.
Już po raz trzeci Kraków wymienia się zabytkowym taborem tramwajowym z innymi miastami. W roku 2022 pod Wawelem kursował sprowadzony z Poznania Konstal 102N (tu materiał na ten temat).
Na kolejny sezon, w roku 2023 sprowadzono pojazdy z dwóch miast. Również z Poznania i dodatkowo z Warszawy. Były to silnikowy Konstal N (ze stolicy) i doczepny Konstal ND (z Wielkopolski), które z krakowskim doczepnym ND tworzyły wyjątkowy, trójkolorowy skład. Można go zobaczyć pod tym linkiem oraz pod tym.
W roku 2024 Kraków również wymienił się z Poznaniem i Warszawą. Z Wielkopolski dotarł Konstal 102Na nr 71 nazywany „księżniczką”. Natomiast z Warszawy sprowadzono słynną „parówkę”, czyli wagon 13N. To pojazd nr 503.
Oba wagony wspólnie zadebiutowały na krakowskich torowiskach w niedzielę, 23 czerwca 2024. Wówczas uruchomiono aż dwie linie tramwajowe obsługiwane taborem zabytkowym. Była to tradycyjnie „zerówka” łącząca pętlę uliczną Dajwór z Cichym Kącikiem. Przydzielono do niej warszawskiego Konstala 13N.
Druga z linii dedykowanych zabytkom to przywrócona na jeden dzień trasa nr 7. Łączyła ona pętle Dąbie i Krowodrza Górka P+R przez ul. Grzegórzecką, Starowiślną i pl. Wszystkich Świętych. Historyczny tabor kursował na niej przed laty (wybrane brygady), a dokładnie w 2005 roku.
„Siódemka” w tej specjalnej wersji była obsługiwana dwiema brygadami, które zapewniały częstotliwość kursów co godzinę. Do obsługi tej linii przydzielono dwa wagony Konstal 102Na. Poznański i krakowski nr 210.
Poniżej kilka wykonanych wówczas zdjęć.
Powstał wtedy także materiał filmowy. Nagranie 4K jeszcze nie jest gotowe. Pojawi się ono w Blogu Transportowym dopiero w późniejszym czasie. Natomiast możliwie najszybciej na YouTube (kanał Lukaszwo – Transport Movies) zamieściłem dwa krótkie filmiki typu „shorts”. Wykonane przez moją żonę na pl. Wszystkich Świętych. Przedstawiają one trzy Konstale obsługujące tego dnia Krakowską Linię Muzealną.
Na pierwszym z nich zobaczycie warszawskiego Konstala 13N na linii 0 oraz krakowskiego 102Na na trasie nr 7.
Drugie nagranie to poznański Konstal 102Na jako linia 7 w stronę pętli Krowodrza Górka P+R.
W kolejne niedziele wagony z Warszawy i Poznania pojawiały się na linii 0. Przykładowo 7 lipca 2024 obsługiwała ją „księżniczka”, a 14 lipca 2024 „parówka”.
Wypożyczony z Warszawy Konstal 13N nr 503 to 1959 rocznik. Natomiast przywieziony z Poznania Konstal 102Na nr 71 powstał w 1972 roku.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz