Temat otogaru, czyli dworca autobusowego w tureckiej miejscowości Kuşadası pojawił się już we wpisie opisującym dojazd do muzeum kolei (tu link). Była to jednak tylko wzmianka o tym miejscu. Teraz poświęcę mu więcej miejsca.
Przyznam, że zbyt wiele materiałów nie mam. Otogar w Kuşadası nie był naszym głównym celem. Po prostu obok niego wsiadaliśmy do obsługującego komunikację miejską dolmusza, wracając z położonego w pobliżu targowiska. Kiedy czekaliśmy, zrobiłem kilka poniższych zdjęć.
Dworzec autobusowy znajduje się przy głównej drodze D515. Jest on podzielony na dwie części. Z jednej korzystają pojazdy komunikacji lokalnej, czyli dolmusze, a z drugiej dalekobieżne autobusy, w tym dużych przewoźników takich jak Pamukkale, czy Kamil Koç. Niestety nie udało mi się wówczas sfotografować żadnego dalekobieżnego pojazdu.
Otogar w Kuşadası. Część przeznaczona dla komunikacji lokalnej. Obsługuje ją wyłącznie najmniejszy tabor, czyli dolmusze. Na pierwszym planie rozpoczynający kurs do Aydin Mercedes-Benz Sprinter. 6.08.2021.
Dolmusze na dworcu autobusowym w Kusadasi mają dość oryginalne stanowiska odjazdowe. Zadaszone, pokryte roślinnością. Takie źródło cienia jest jak najbardziej wskazane, bo letnie temperatury potrafią przekraczać +40 stopni. Po kilka stanowisk przeznaczonych jest na daną relację. Od lewej strony kierunek Seferihisar, a obok Aydin. Do tej pierwszej miejscowości odjadą dwa Karsany J9 Premier i stojący pomiędzy nimi Mercedes-Benz Sprinter. Za stanowiskami widać także fragment Karsana J10. Natomiast do stolicy prowincji, Aydin, odjedzie Volkswagen Crafter i Mercedes-Benz Sprinter. 6.08.2021.
Za dolmuszami widać wyżłobioną skałę. Najprawdopodobniej nie jest to lokalny kamieniołom, lecz efekt działań dewelopera. W tym miejscu powstaną budynki. Kusadasi położone jest na mocno pofałdowanym terenie, więc wyrównanie góry to jedyny sposób na wybudowanie budynku. 6.08.2021.
Kolejne ujęcie stanowisk dolmuszy na otogarze w Kusadasi. Po prawej widać miejsce odjazdu pojazdów do miejscowości Güzelçamlı, ale na wjeździe na nie stoi Karsan J10 do Selçuku. Natomiast pod napisem Davutlar ustawił się Mercedes-Benz Sprinter do Söke. Ta miejscowość to druga po Çamlıku możliwość dotarcia koleją bezpośrednio w rejon Kusadasi. Do Söke pociągów jeździ jednak znacznie mniej, a w czasie pandemii i ta skromna ilość została ograniczona.
Na pierwszym planie Mercedes-Benz Sprinter do Aydin, a po lewej fragmenty dwóch Volkswagenów Crafterów w tej samej relacji. Trasa ta jest najprawdopodobniej obsługiwana wyłącznie przez pojazdy tych marek. W innych relacjach zdecydowanie dominują Karsany różnych typów.
Po drugiej stronie drogi D515 znajduje się sklep Carrefour, a obok niego wspomniane powyżej targowisko. Jest ono czynne trzy razy w tygodniu, we wtorki, środy i piątki. Według informacji podawanych przez Google, handel odbywa się w godzinach 6:00 – 17:00. Na dwóch kondygnacjach sprzedawane są przede wszystkim warzywa i owoce. Cechą charakterystyczną stoisk jest bardzo ładna ekspozycja towaru. Płody rolne są ułożone w taki sposób, że przyciągają wzrok potencjalnych klientów. Tworzone są z nich różne konstrukcje, np. kopczyki. Nawet zwykłe ziemniaki przy odpowiednim rozłożeniu uatrakcyjniają stoisko. Ciekawa jest także część targowiska przeznaczona na ryby i owoce morza. Warto to zobaczyć, a przede wszystkim coś kupić. Osobiście polecam świeże owoce, np. figi i granaty.
Bezpośrednio przy targowisku sfotografowałem takiego Karsana J9. Rocznik 2000, o którym informuje napis na boku pojazdu. Kiedyś w Turcji bardzo popularne było wypisywanie roku produkcji na autobusach i ciężarówkach. Obecnie już się tego nie praktykuje. Prezentowany pojazd przed laty woził pasażerów, teraz emeryturę spędza jako dostawczak. 6.08.2021.
Przykładowe stragany na targowisku w Kuşadası. Arbuzy, melony, brzoskwinie i winogrona. Wszystko pięknie ułożone. Pyszne, słodkie, a w dodatku bardzo tanie, bo obecny kurs liry tureckiej dla polskiego turysty jest wyjątkowo korzystny. 6.08.2021.
Nawet stoisko z ziemniakami potrafi swoim wyglądem zachęcać do kupna. Oprócz charakterystycznego ułożenia, warzywa imponują swoim rozmiarem.
Egzotyczne owoce i sporych rozmiarów strączkowce.
Do otogaru (i targowiska) transportem publicznym dojedziemy bez problemu z każdej części Kuşadası. Z moich obserwacji wynika, że docierają tam wszystkie z miejskich numerowanych linii dolmuszowych. Pojazdy są wyraźnie opisane – słowo „otogar” pojawia się na tablicach kierunkowych lub jest naklejone np. na masce mikrobusu.
Przykładowy dolmusz obsługujący komunikację miejską w Kuşadası. Karsan Jest na linii nr 1, której trasa przebiega obok targowiska i otogaru. Przejeżdża on również przy Dolmuş Durağı. Udokumentowałem go na Atatürk Blv. - główna droga przebiegająca wzdłuż morskiego brzegu. Ta część miasta nazywa się Marina. 8.08.2021.
Zbliżenie na detale powyższego Karsana. Informacja, że jedzie przez otogar jest umieszczona na tablicy kierunkowej. Napis ten na stałe przyklejono również na ścianach przedniej i tylnej pojazdu. Ponieważ poszczególne dolmusze w Kuşadası obsługują różne linie, stąd wniosek, że wszystkie trasy przebiegają obok dworca autobusowego.
Do otogaru w Kuşadası dojeżdżają również linie autobusowe nr 272 i 403 miejskiego przewoźnika z miasta Aydin, czyli ze stolicy prowincji (charakterystyczne żółte pojazdy).
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz