W Blogu Transportowym zamieściłem już kilka wpisów dotyczących tureckiej miejscowości Kuşadası i jej okolicy (np. o tamtejszym otogarze – tu link). Teraz zapraszam na krótki reportaż z lotniska, z którego wyruszałem do tego turystycznego kraju.
Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach – tak brzmi jego oficjalna nazwa. Krótsza i częściej promowana w Internecie wersja to Katowice Airport. W okresie wakacyjnym to właśnie stamtąd odlatuje większość samolotów czarterowych wiozących mieszkańców województwa śląskiego i sąsiednich na upragniony urlop.
W trakcie oczekiwania na lot do Izmiru wykonałem kilka poniższych zdjęć prezentujących różne środki transportu. Naszym przewoźnikiem był Ryanair, a w zasadzie Buzz, w którego przeobraził się czarterowy Ryanair Sun.
Specjalistyczny ciągnik siodłowy Mercedes-Benz Econic (nr taborowy 355) z naczepą cysterną do przewozu paliwa lotniczego, własność z Orlen Aviation. Obok niego widoczny fragment samolotu Airbus A320-200 linii Wizz Air. Maszyna z roku 2009, wówczas latająca pod oznaczeniem HA-LPU (do listopada 2021). Obecnie ma rejestrację LY-MLJ i jest eksploatowana przez tureckiego przewoźnika SunExpress. 3.08.2021.
Obok prezentowanych powyżej cysterny i Airbusa zatrzymała się lotniskowa straż pożarna Rosenbauer Panther o numerze 4. Model Panther obecnie jest dostępny w ofercie firmy Rosenbauer w czterech wersjach. Na zdjęciu model 6x6. 3.08.2021.
Przez płytę postojową katowickiego lotniska przemieszcza się Trepel Challenger 150 z firmy LS Airport Services zajmującej się obsługą naziemną samolotów. Pojazd oznaczono numerem 2285. Jest to ciągnik lotniczy przeznaczony do wypychania, repozycjonowania i holowania samolotów. Model Challenger 150 jest dedykowany do obsługi maszyn rzędu wielkości Airbusa A320 i Boeinga 737, ale przy pełnym balastowaniu może być także wykorzystywany do prac przy większych samolotach, np. Boeing 767. Trepel jest marką niemiecką, pod którą oferowane są także inne rodzaje specjalistycznych pojazdów lotniskowych. 3.08.2021.
W oddali zaparkował Learjet 40. Kanadyjski samolot biznesowy produkcji Bombardiera. Maszyna o rejestracji C-FEMC, która jest eksploatowana przez Fox Flight Air Ambulans z siedzibą w Toronto. Wnętrze samolotu jest odpowiednio skonfigurowane do lotniczego transportu medycznego. Jak podano na stronie internetowej firmy, „od 1996 roku Fox Flight Air Ambulance pomaga chorym i rannym podróżnym szybko i bezpiecznie wrócić do domu z dowolnego miejsca na świecie”. 3.08.2021.
Learjet 40 z Fox Flight i przejeżdżający w pobliżu Trepel Challenger 150 z LS Airport Services.
Na odlot do Niemiec oczekiwał Bombardier CRJ-900LR o rejestracji D-ACNI linii Lufthansa CityLine. Rocznik 2009. W trakcie pisania tego tekstu (w sierpniu 2022) głównie obsługiwał lotnisko w Monachium. 3.08.2021.
Ponownie Trepel Challenger 150 nr 2285. Tym razem przy Airbusie A321-231(WL) nr HA-LTG linii Wizz Air. Rocznik 2019, który w sierpniu 2022 obsługiwał relacje z rumuńskiego miasta Jassy. Dokąd zmierzał gdy został udokumentowany na zdjęciu - niestety nie wiem. W tle autobus Mercedes-Benz Citaro G (nr 204) obsługujący samoloty linii Ryanair. Jeden z kilku takich pojazdów krążących wówczas po terenie lotniska. 3.08.2021.
Airbus A321-231(WL) nr HA-LTG w całej okazałości. Oprócz ciągnika lotniczego stoi obok niego także inny ciekawy pojazd - schody samojezdne.
Schody samojezdne eksploatowane przez firmę LS Airport Services. Niestety nie mam na ich temat żadnych dodatkowych informacji. 3.08.2021.
Lotniskowy ciągnik holowniczy produkcji niemieckiej firmy MULAG. Tu egzemplarz z firmy LS Airport Services, która oznaczyła go numerem 161. Obecnie MULAG oferuje różne rodzaje takich ciągników pod wspólną nazwą Comet (czyli po polsku Kometa). Głównym parametrem klasyfikującym poszczególne pojazdy jest uciąg dyszla. 3.08.2021.
Kolejny mały pojazd lotniskowy. Ciągnik do holowania bagażu TLD TMX30 z LS Airport Services. Numer taborowy: 1140. Firma TLD oferuje szeroką gamę sprzętu do naziemnej obsługi ruchu lotniczego, np. schody samojezdne (może prezentowany powyżej egzemplarz jest właśnie z TLD), czy ładowarki taśmowe. 3.08.2021.
Mercedes-Benz Citaro G o pszczyńskiej rejestracji SPS 64841 i oznaczony numerem 209. Jeden z kilku takich autobusów (łącznie najprawdopodobniej 4 - 5 egzemplarzy) przewożących pasażerów linii Ryanair pomiędzy terminalem i samolotami. Po prawej fragment Boeinga 737-800 linii Enter Air (SP-ESD). Natomiast po lewej stronie na pasażerów Mercedesa oczekuje niewidoczna na zdjęciu maszyna tego samego typu linii Ryanair, a właściwie Buzz (SP-RKD). 3.08.2021.
Na lotnisku w tureckim Izmirze również wykonałem kilka zdjęć, które zaprezentuję już niedługo.
W roku 2019 pisałem o autobusach PKM Świerklaniec kursujących po płycie katowickiego lotniska.
Tu link.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz