Dodatkowe informacje

sobota, 30 lipca 2022

Schönbrunn – śmieciarka przy gloriecie


Stolica Austrii słynie z pięknej architektury. Jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc jest Pałac Schönbrunn. Dawna letnia rezydencja Habsburgów. Zalicza się go do najpiękniejszych barokowych obiektów w Europie. Mieszkali tam między innymi cesarzowa Maria Teresa i cesarz Franciszek Józef I z żoną Sisi.

Przy pałacu znajdują się także wspaniałe ogrody, do których przylega zoo znane chociażby z hodowli pand wielkich. Na pobliskim wzgórzu wznosi się imponująca budowla – glorieta (po niemiecku  Glorietta). Piękna neoklasyczna kolumnada, której budowę ukończono w 1775 roku. W jej wnętrzu obecnie funkcjonuje kawiarnia, a na dachu znajduje się punkt widokowy na Wiedeń.

Miejsce to jest niezwykłe i dlatego w trakcie naszej każdej wizyty w Wiedniu staramy się tam z żoną dotrzeć. Tym razem byliśmy rano, około godziny 9:00. O tej porze jest praktycznie pusto. Pojawiają się jedynie pierwsi pojedynczy turyści i miejscowi biegacze – rozległe tereny zielone Schönbrunnu to idealne miejsce do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Dopiero później teren ten wypełnia się przybyszami praktycznie z całego świata.

Wczesna pora to także okazja do sfotografowania pojazdów służb miejskich i obsługi technicznej, które później nie pojawiają się już w tym rejonie. Tak zupełnie przypadkowo udało mi się udokumentować śmieciarkę, która wyłoniła się z parkowej alejki i przejechała obok gloriety.

To MAN TGS z działającej od 1971 roku austriackiej firmy Saubermacher. 



MAN TGS, Saubermacher, Schönbrunn
Wiedeń, Schönbrunn. Park pałacowy przecina wiele alejek. Częściej zobaczymy na nich spacerujące ptactwo (np. kaczki), niż jakiś pojazd. Tu pojawia się wyjątek potwierdzający regułę, czyli śmieciarka MAN TGS z firmy Saubermacher. Obok pojazdu biegacz. Osób ćwiczących na wolnym powietrzu w parku pałacowym jest dość sporo. Widoczne na pierwszym planie kulki to szyszki. 18.07.2022.


MAN TGS, Saubermacher, Schönbrunn

MAN TGS, Saubermacher, Schönbrunn

MAN TGS, Saubermacher, SchönbrunnMAN TGS, Saubermacher, Schönbrunn
Śmieciarka MAN TGS powoli przemieszcza się parkową alejką, lekko kurząc. Pojazd jest oznaczony numerem taborowym 567. Po lewej stronie widać Pałac Schönbrunn i panoramę Wiednia. 18.07.2022.


MAN TGS, Saubermacher, SchönbrunnMAN TGS, Saubermacher, Schönbrunn

MAN TGS, Saubermacher, Schönbrunn
Sporych rozmiarów śmieciarka MAN TGS dojeżdża do widocznej w tle gloriety. 


Pałac Schönbrunn, Wiedeń

Pałac Schönbrunn, WiedeńPałac Schönbrunn, Wiedeń

Pałac Schönbrunn, Wiedeń
Pałac Schönbrunn - widok od strony gloriety. O tej porze parkowe alejki były jeszcze puste. Turystów stopniowo przybywało po drugiej stronie budynku, skąd wchodzi się np. do kas biletowych i do wnętrza pałacu. Tu warto dodać, że park pałacowy jest bezpłatny i otwarty dłużej niż muzeum.


Pałac Schönbrunn, Wiedeń
Widok ze wzgórza na Pałac Schönbrunn i roztaczającą się za nim panoramę Wiednia. 18.07.2022.


Pałac Schönbrunn, WiedeńPałac Schönbrunn, Wiedeń
Fragmenty pałacowego parku. Na pierwszym zdjęciu w tle glorieta obok której przejeżdżał MAN TGS.


Glorieta, Pałac Schönbrunn, Wiedeń
Glorieta w całej okazałości. Napis na budowli informuje, że powstała ona pod rządami cesarza Józefa II i cesarzowej Marii Teresy. Obiekt ten został poważnie uszkodzony w trakcie II wojny światowej, ale dość szybko go odbudowano - już w 1947 roku.


Glorieta, Pałac Schönbrunn, Wiedeń
Krótko po przejeździe śmieciarki z firmy Saubermacher pod glorietą pojawił się inny pojazd - ciągnik z przyczepą cysterną, która zraszała wysypane tłuczniem alejki. Takie doraźne rozwiązanie, aby się nie kurzyło. 


Firma Saubermacher specjalizuje się w utylizacji odpadów. Działa w 7 krajach (np. Czechy, Niemcy, Słowenia, Węgry) i zatrudnia około 3400 pracowników. Jak podano na stronie internetowej, Saubermacher stosuje zasadę „zero marnowania”, poddając recyclingowi jak największą liczbę odpadów.

Zdjęcia pojazdów na tle znanych obiektów co jakiś czas pojawiają się w Blogu Transportowym. Tu prezentowałem śmieciarkę na tle bramy Floriańskiej w Krakowie.



Blog Transportowy na Facebooku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz