Tabor elektryczny stopniowo trafia do coraz większej liczby przewoźników. W marcu 2022 do tego grona dołączyło także MZK Kędzierzyn-Koźle.
Zakupiono dwa autobusy MAN-y Lion`s City 12 E, które otrzymały numery taborowe 101 i 102. Co ciekawe, takie same oznaczenia miały także pierwsze pojazdy marki MAN eksploatowane przez kędzierzyńskie MZK. Były to wówczas modele NL222 z 2000 roku. Oba wycofano w 2015 roku.
Warto także dodać, że „elektryki” z Kędzierzyna to pierwsze w Polsce egzemplarze modelu Lion`s City 12 E. Jak podał na swojej stronie internetowej przewoźnik, pojazdy te zostały kupione w ramach projektu o nazwie „Zakup 2 autobusów elektrycznych zeroemisyjnych wraz z niezbędną infrastrukturą ładowania pojazdów, celem zapewnienia obsługi obszaru śródmiejskiego w Kędzierzynie-Koźlu”, prowadzonego przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych w ramach „Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”.
Oficjalna prezentacja nowego taboru odbyła się 30 marca 2022 na terenie zajezdni MZK przy ul. Kozielskiej. Regularne kursy z pasażerami „elektryki” rozpoczęły dwa dni później, w piątek, 1 kwietnia 2022. Skierowano je wyłącznie do obsługi linii 3.
Pierwotna trasa linii 3 przebiegała w relacji Blachownia Elektrownia – Biurowiec Zakładów Chemicznych – Osiedle Piastów – Pionierów – Kuźniczka (z wariantami pod cmentarz). Kilka lat temu „trójka” zaczęła także wjeżdżać na osiedle Lenartowice. Dla potrzeb autobusów elektrycznych jej trasę bardzo mocno zmieniono. Zakończono obsługę Lenartowic i Blachowni, a poszerzono o Pogorzelec. Nowa relacja to Osiedle Piastów – Partyzantów.
Końcówka Osiedle Piastów zlokalizowana przy ul. Królowej Jadwigi od lat była wykorzystywana przez linie 2 i 12, a w okresie 1 listopada przez dodatkową trasę 3 BIS do cmentarza na Kuźniczce. Teraz jest to stały początek i koniec trasy dla nowej „trójki” (przystanek „Osiedle Piastów III). Jak przed zmianami linia 3 z ul. Królowej Jadwigi wjeżdża w ul. Bolesława Krzywoustego i dalej już po nowemu (jak linia 13) aleją Lisa do Wojska Polskiego. Tam nie wjeżdża jednak jak trasy 1 i 13 w ul. Harcerską, ale jedzie prosto i skręca w prawo, w ul. Pionierów. Na tym fragmencie (pomiędzy ul. Wojska Polskiego i Kosmonautów) komunikacji miejskiej nie ma już od wielu lat. Jeżeli dobrze pamiętam, to przetrasowanie na ul. Wojska Polskiego nastąpiło pod koniec lat 90-tych, gdy powstała tam droga dwujezdniowa. Wcześniej z tego odcinka korzystały linie 2, 3, 5, 8 i 12, a przystanki znajdowały się na wysokości obecnego sklepu Netto.
Dalsza trasa linii 3 to już całkowita nowość. Z ul. Pionierów skręca w prawo, w ul. Kosmonautów. Na tym odcinku kędzierzyńskiej komunikacji miejskiej nigdy nie było. Tak dojeżdża do ul. Harcerskiej, którą przejeżdża prostopadle przez ul. Wojska Polskiego, wjeżdżając na trasę linii 1 i 13. Potem ul. 1 Maja, z której w lewo w ul. Damrota (powrót na starą trasę linii 3) i przez Karola Miarki wjazd na przystanek „Kędzierzyn Dworzec Kolejowy”. Stamtąd po obrocie na rondzie przez ul. Grunwaldzką do osiedla Kuźniczka. Tam następują różne warianty przejazdu – przez cmentarz lub przez kapliczkę. Jest też kilka kursów pomijających osiedle Kuźniczka.
Przyznam, że powrót linii 3 z Kuźniczki początkowo był dla mnie zagadką. Dawniej autobusy z ul. Grunwaldzkiej przejeżdżały przez jednokierunkową ul. Głowackiego. Teraz na opublikowanej przez MZK mapce zaznaczono przejazd przez ul. Doktora Judyma i pl. Wolności, a potem Damrota, Miarki i ponownie przystanek „Kędzierzyn Dworzec Kolejowy”. Strasznie naokoło.
Po drugiej wizycie pod dworcem kolejowym „elektryk” linii 3 przejeżdża pod wiaduktem i jedzie ul. Kozielską. Potem skręca pod galerię handlową i wraca na ul. Kozielską. Przejeżdża przez ul. Kilińskiego (powrót Moniuszki) – to kolejny nowy odcinek w sieci MZK Kędzierzyn-Koźle. Potem ul. Kościuszki i Żwirki i Wigury – na niej znajdował się (chyba do końca lat 90-tych) przystanek końcowy i postojowy Pogorzelec dla linii 5 i 8. Na rozpoczęcie kolejnego kursu czasami czekały na nim aż trzy autobusy (w tym przegubowce). Kawał historii, do którego mam nadzieję powrócę za jakiś czas.
Linia nr 3 z ul. Żwirki i Wigury skręca w lewo, w Piotra Skargi, a z niej w ul. Bławatków i finalnie w al. Partyzantów, gdzie przy skrzyżowaniu z ul. Bema zlokalizowano końcówkę Partyzantów.
Zgodnie z zaznaczoną przez MZK na mapie trasą, w stronę Osiedla Piastów linia 3 z ul. Bławatków przejeżdża przez ul. Piotra Skargi, a następnie przez ul. Elsnera (tędy też nie kursowały autobusy) i dalej ulicą Kościuszki, skręcając w Moniuszki.
Wraz z modyfikacją linii 3, w Kędzierzynie-Koźlu pojawił się nowy wzór rozkładów jazdy. Nad godzinami odjazdów wypisane są kolejne przystanki. W związku z dość sporym „zakręceniem” trasy przejazdu, jest to bardzo istotna informacja.
Nowa trasa linii 3 wprowadziła komunikację miejską na ulice, po których autobusy wcześniej nie kursowały lub powróciły po wielu latach przerwy. Jednak nie w każdym przypadku zwiększyła się jej dostępność (np. ul. Elsnera) – nie wszędzie pojawiły się nowe przystanki.
o numerze 8. Co ciekawe, w tylnej szybie numer taborowy wygląda jak oznaczenie trasy, którą obsługuje i na przystankach wspólnych z linią 8 mógł wprowadzać pasażerów w błąd. Pojazd wjeżdża na przystanek na terenie dawnego dworca autobusowego PKS przy ul. Grunwaldzkiej. Było tu kilka zadaszonych peronów. Obecnie przystanek ten nie istnieje (przeniesiony do zespołu przystanków „Kędzierzyn Dworzec Kolejowy”), a w miejscu tym funkcjonuje parking. 17.04.2011.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz