Dodatkowe informacje

środa, 4 sierpnia 2021

Wycieczkowiec AIDAdiva w Marmaris


Ponownie zapraszam do tureckiego, nadmorskiego miasta Marmaris, które odwiedziłem w sierpniu 2014. Ostatnio pisałem o zaparkowanych przy targowisku ciężarówkach (np. BMC jako stragan z arbuzami) – tu link. Teraz zajmę się pojazdem wodnym. Przyznam, że nie spodziewałem się go.

To wycieczkowiec o nazwie AIDAdiva. Własność niemieckiej linii wycieczkowej AIDA Cruises. Kiedy z żoną przyszliśmy na plażę, statek właśnie opuszczał port w Marmaris. Naszym celem było pływanie, więc nie miałem z sobą aparatu. Na szczęście do hotelu było dość blisko, a wycieczkowiec przemieszczał się powoli. Zdążyłem go udokumentować. 



AIDAdiva, Marmaris

AIDAdiva, Marmaris

AIDAdiva, MarmarisAIDAdiva, Marmaris
Wycieczkowiec AIDAdiva opuszcza Marmaris. 21.08.2014.


AIDAdiva, Marmaris

AIDAdiva, MarmarisAIDAdiva, Marmaris
AIDAdiva. Widok ogólny na statek oraz zbliżenia na część przednią i tylną.


AIDAdiva, Marmaris

AIDAdiva, MarmarisAIDAdiva, Marmaris

AIDAdiva, Marmaris
Port w Marmaris znajduje się w otoczonej górami zatoce. Panuje w niej spory ruch małych jednostek, dlatego wyjście w morze wycieczkowca trwało dość długo. Przemieszczał się on z niewielką prędkością.


Zatoka w MarmarisZatoka w Marmaris
W zatoce przyległej do miasta Marmaris dominują widoczne na zdjęciach małe jednostki, zatem pojawianie się tak dużego statku robiło niesamowite wrażenie. Nie była to jednak sytuacja wyjątkowa, bo tamtejszy port regularnie przyjmuje takie statki. Ich pasażerowie wyruszają stamtąd np. na wycieczki do słynącego z charakterystycznych białych skał Pamukkale. 


AIDAdiva, Marmaris

AIDAdiva, MarmarisAIDAdiva, Marmaris

AIDAdiva, MarmarisAIDAdiva, Marmaris

AIDAdiva, MarmarisAIDAdiva, Marmaris
Droga na pełne morze z zatoki przyległej do Marmaris wiedzie przez wąski odcinek pomiędzy górami, co dodatkowo uatrakcyjnia rejs przepływających tamtędy jednostek. 


Powstało wówczas także krótkie nagranie filmowe.





Wycieczkowce eksploatowane przez linie AIDA Cruises wyróżniają się charakterystycznym „wesołym i uśmiechniętym” malowaniem. Obecnie jest ich aż 15. To statki o nazwach: AIDAcosma, AIDAnova, AIDAmar, AIDAsol, AIDAblu, AIDAstella, AIDAprima, AIDAperla, AIDAbella, AIDAluna, AIDAmira, AIDAcara, AIDAvita, AIDAaura i prezentowana AIDAdiva. Według informacji podanych na stronie internetowej AIDA Cruises, obecnie wyruszają one w rejsy w następujące rejony świata: Ameryka Północna, Morze Śródziemne – wschodnia część, Morze Śródziemne – zachodnia część, Wyspy Kanaryjskie, Karaiby, Europa Północna, Morze Bałtyckie, Azja Południowo-Wschodnia, Północna Europa, Adriatyk. Oferta obejmuje także trasy dookoła świata.

AIDAdiva została zwodowana w 2007 roku. Ma długość 252 m i szerokość 32 m. Posiada 13 pokładów, a pasażerowie mogą skorzystać z 1025 kabin gościnnych. Dla wybredniejszych gości przygotowano np. apartament z prywatnym tarasem słonecznym. Na pokładzie znajdują się bary, kawiarnie i restauracje. Jest też basen, jacuzzi, centrum SPA z saunami, centrum sportowe z siłownią oraz wypożyczalnią sprzętu. Kino, salon gier, galeria sztuki, kasyno, kawiarnia, jubiler. Statek pływa pod włoską banderą.

W trakcie pisania tego tekstu (lipiec 2021) AIDAdiva była zacumowana w duńskiej miejscowości Skagen. Najprawdopodobniej przechodziła tam jakiś przegląd. Jej najbliższe rejsy zaplanowano dopiero na listopad 2021. Będzie to podróż przez Karaiby. Dominikana, Jamajka, Kajmany, Sint Maarten, Saint Kitts. Długość jednego rejsu to 15 dni, a wykona ich kilka. Takie są plany. Niestety pandemia może je mocno zweryfikować.

To właśnie branża wycieczkowców bardzo odczuła pojawienie się choroby COVID-19. W roku 2020 media często podawały informacje o tych statkach. Nie mogły one zakończyć rejsu, bo ze względu na koronawirusa porty nie chciały ich przyjmować. Nagły brak zapotrzebowania na wycieczkowce sprawił, że armatorzy decydowali się na ich kasacje. Sporo takich jednostek jest likwidowanych w Turcji, w rejonie Izmiru. Dokładnie w miejscowości Aliaga.



Blog Transportowy na Twitterze

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy wpis. Statki wycieczkowe są bardzo imponujące, jednak niedawno zagłębiłam się w temat transportu morskiego i nie ukrywam, że te statki są naprawdę zapierające dech w piersiach.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Niestety pandemia nie służy branży wycieczkowców. Pozdrawiam.

      Usuń