Dodatkowe informacje

środa, 4 lipca 2018

CAF inwestuje w Solarisa


Niedawno pisałem o wodorowym autobusie, nad którym pracuje Solaris (tu link). Kolejna informacja prasowa opublikowana przez tę polską firmę również jest bardzo ciekawa. W pewien sposób szokująca – firma zyskała nowego inwestora, który (jak podaje portal Money.pl) może kupić nawet 100% akcji Solarisa. To hiszpański CAF, znany producent pojazdów szynowych.

Oto, co na ten temat podał Solaris w opublikowanym 3 lipca 2018 komunikacie:

Trwający od kilku miesięcy proces poszukiwania inwestora dla Solarisa wszedł w nowy etap. Wczoraj firma podpisała umowę z hiszpańską grupą CAF, która pozwala na negocjowanie szczegółów transakcji. Połączenie potencjałów obu firm, to ważny krok w realizacji planu, który zakłada wypracowanie wiodącej pozycji w Europie w zakresie zrównoważonych miejskich systemów mobilności.

„W procesie rozmów z potencjalnymi inwestorami dla Solarisa, rozpatrywałam oferty zarówno z rynku polskiego jak i innych krajów. Jestem przekonana, że wybierając CAF jako inwestora dla Solarisa, zapewniona zostanie obiecującą przyszłość dla marki, jej klientów i pracowników", powiedziała Solange Olszewska, prezes zarządu Solaris Bus & Coach SA. „Uważam, że CAF ma właściwą wizję rozwoju dla spółki i będzie w stanie rozwinąć potencjał Solarisa na skalę globalną. Umowa podpisana z inwestorem jest w pełni zgodna ze wszystkim, co osiągnęliśmy od momentu założenia firmy 22 lata temu i pozwoli Solarisowi wejść na wyższy poziom rozwoju” - dodała Solange Olszewska.      

„Inwestycja CAF w Solarisa jest potwierdzeniem realizacji naszej wizji wzrostu i otwiera nowe, strategiczne rynki dla CAF", powiedział Andrés Arizkorreta, prezes i dyrektor generalny CAF. „Razem z Solarisem stworzymy lidera w zakresie rozwiązań miejskiej mobilności wykraczających poza pojazdy szynowe, szczególnie w segmencie elektromobilności. Chcemy nadal wykorzystywać i rozwijać markę Solaris, a także zachować jej polski charakter. Połączenie know-how obu firm w zakresie produkcji, projektowania, technologii i usług, jak również innowacyjność i doświadczenie Solarisa w produkcji autobusów, pozwolą nam lepiej zaspokajać potrzeby naszych klientów, jednocześnie tworząc wartość dla akcjonariuszy".

Założona w 1996 roku, przez Solange i Krzysztofa Olszewskich, firma Solaris Bus & Coach S.A., zatrudnia obecnie 2300 osób w swoich zakładach produkcyjnych w Bolechowie koło Poznania i w Środzie Wlkp. Produkty marki Solaris obecne są w 32 państwach w ponad 700 miastach. Do tej pory z fabryk Solarisa wyjechało ponad 16000 pojazdów. Są to zarówno autobusy miejskie z tradycyjnym napędem spalinowym, jak również pojazdy z napędem alternatywnym w tym: autobusy hybrydowe, elektryczne, z wodorowym ogniwem paliwowym i na CNG. Solaris jest także największym w Europie producentem trolejbusów. W 2017 r. firma dostarczyła do swoich klientów rekordową liczbę 1397 autobusów, zajmując w tym segmencie 4 miejsce na europejskim rynku producentów autobusów miejskich. Solaris w roku 2017 zajął także pozycję europejskiego lidera na rynku autobusów elektrycznych. To właśnie elektryczny pojazd Solaris Urbino electric w 2017 roku został nagrodzony w prestiżowym, międzynarodowym konkursie, tytułem „Bus of the Year”.

Firma CAF to hiszpański producent, z ponad stuletnia historią, notowany na hiszpańskiej giełdzie. Przedsiębiorstwo zajmuje się projektowaniem, produkcją, utrzymaniem i dostawą taboru kolejowego oraz pojazdów szynowych, w obszarze jego aktywności leżą także najnowsze rozwiązania dla transportu miejskiego w tym e-mobilność. Produkty grupy CAF operują na całym świecie m.in.: w Europie, USA, Ameryce Południowej, Azji (Indie czy Japonia) oraz w krajach Afryki Północnej. 


Solaris Urbino 18, MPK Kraków
Przykładowy produkt Solarisa - autobus Urbino 18 eksploatowany przez MPK Kraków. Pojazd oznaczony numerem BR710 w trakcie obsługi linii 501. To rocznik 2017. Aleja Solidarności, 6.05.2018.


CAF Inneo
Przykładowy produkt CAF-a. Pociąg metra Inneo. Może być on produkowany w konfiguracjach od składu dwuczłonowego do złożonego z dziewięciu członów. Na górnym zdjęciu Inneo eksploatowane w Madrycie. Screen ze strony internetowej grupy CAF.  


Solaris poinformował także, że podpisana umowa pozwala firmie CAF na dalsze negocjowanie szczegółów transakcji. W najbliższych tygodniach powinny być opublikowane szczegółowe informacje na ten temat.


Blog Transportowy na Facebooku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz