Dodatkowe informacje

środa, 14 września 2011

Nowe Volvo FH16


Volvo FH16, zdolne sprostać najcięższym i najbardziej wymagającym zadaniom transportowym, obecnie dysponuje mocą 750 KM i momentem obrotowym 3550 Nm. Na rynku pojawi się dokładnie w 25. rocznicę premiery silnika 16-litrowego.

W 1987 r. miała miejsce rynkowa premiera Volvo F16 napędzanego pierwszym w historii Volvo silnikiem 16-litrowym, rozwijającym moc 470 KM. W kolejnych latach, pod wpływem potrzeb rynku, opracowywano coraz mocniejsze samochody ciężarowe.

– Dzięki Volvo FH16 750 możemy oferować klientom samochód ciężarowy o niepodważalnie najwyższych osiągach, dobrej ekonomice paliwowej i wyjątkowo niskim poziomie emisji spalin. To bezkompromisowe połączenie cech niezbędnych dla realizacji najcięższych i najbardziej wymagających zadań transportowych – mówi Staffan Jufors, Prezes i Dyrektor Generalny Volvo Trucks.


Volvo FH16 750



Osiągi, ekonomika paliwowa i wpływ na środowisko

Nowa jednostka napędowa bazuje na sprawdzonej platformie technologicznej, wykorzystywanej przez Volvo Trucks w aktualnie produkowanym silniku 16-litrowym o mocy 700 KM – rzędowa „szóstka” z górnym wałkiem rozrządu, czterema zaworami na cylinder i pompowtryskiwaczami. Zyskała większą moc i moment obrotowy, przy nie zmienionym zużyciu paliwa. 750-konny silnik jest dostępny w dwóch wersjach: Euro 5 oraz EEV (Enhanced Environmentally-friendly Vehicle), oferującej jeszcze niższy poziom emisji cząstek stałych i zadymienia spalin.

Standardowym elementem układu napędowego jest zautomatyzowana skrzynia biegów Volvo I-Shift, którą dostosowano do przenoszenia dużego momentu obrotowego nowej jednostki napędowej. Wybór tylnych osi umożliwia konfigurowanie pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej zestawu drogowego do 250 t. Ostatnio ofertę poszerzono o oś RS1360, opracowaną z myślą o energooszczędnym transporcie długodystansowym.


Volvo FH16 750


Właściwości jezdne i wydajność

Nowa „siedemsetpięćdziesiątka” rozwija 2800 Nm już przy 900 obr/min, skąd krzywa momentu obrotowego ostro pnie się w górę, do maksymalnego poziomu 3550 Nm przy 1050 obr/min, który pozostaje niezmienny aż do 1400 obr/min. Taka, a nie inna charakterystyka umożliwia utrzymywanie dużych prędkości nawet na najbardziej stromych podjazdach.

– Wioząc ciężki ładunek, im więcej mocy masz do dyspozycji przy niskiej prędkości obrotowej, tym mniejsze obciążenie silnika i tym bardziej ekonomiczna jazda. A to z kolei przynosi rezultat w postaci doskonałych właściwości jezdnych – mówi  Hayder Wokil, menedżer produktu w Volvo Trucks.

Volvo FH16 750 jest przeznaczone do realizacji zarówno najcięższych zadań transportowych, jak i przewozów w terenie górzystym, podczas których pożądane jest utrzymywanie dużych prędkości średnich.

– W przypadku większości nabywców FH16, najistotniejszą kwestią jest możliwość przetransportowania jak największego tonażu w jak najkrótszym czasie. Ale na szybkim transporcie zależy również wielu innym klientom, przewożącym produkty o dużej wartości lub łatwo psujące się na duże odległości, w warunkach zróżnicowanej topografii, a także przewoźnikom realizującym dostawy w systemie just-in-time – wyjaśnia Wokil.


Cięższe ładunki – mocniejsze samochody ciężarowe

Rezultatem utrzymującej się od dawna tendencji do zwiększania ciężaru ładunków są stale rosnące wymagania dotyczące mocy silników samochodów ciężarowych. Od debiutu Volvo F16, napędzanego 470-konnym silnikiem 16-litrowym pierwszej generacji, w 1987 r., w ślad za zmieniającymi się potrzebami rynku i klientów, opracowywano coraz to mocniejsze jednostki napędowe. W 1993 r. moc została zwiększona do 520 KM. Dziesięć lat później światło dzienne ujrzał silnik bazujący na zupełnie nowej technologii, rozwijający moc maksymalną 610 KM. W roku 2009 Volvo Trucks, jako pierwszy producent samochodów ciężarowych osiągnął pułap 700 KM. Obecnie czas na kolejny krok – Volvo FH16 750 KM.

Produkcja Volvo FH16 napędzanych najmocniejszym silnikiem, przeznaczonych na rynek europejski, ruszy na początku 2012 r. Oprócz wariantu 750 KM, 16-litrowy silnik Volvo będzie oferowany także w wariantach o mocy maksymalnej 540, 600 i 700 KM.


Volvo FH16 750


Tekst i fot. Volvo - informacja prasowa.

1 komentarz: